Erzincan (Merkez) ağzının ses bilgisi ve söz varlığı
Phonetics and vocabulary of central Erzincan (Center) dialect
  1. Tez No: 229165
  2. Yazar: MEHMET CİHAT ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN GÜLLÜDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma Ana Türkçeden siyasi ve sosyal sebeplerden dolayı ayrılarak oluşan ve Türk dilinin değişik şivelerinden birisi olan Anadolu Türkçesi içerisinde Doğu grubu ağızlarında yer alan Erzincan yöresi ağzıyla ilgilidir.Çalışmanın birinci bölümünde lehçe, şive ve ağızların oluşumu, Anadolu ağızlarının sınıflandırılması, Doğu grubu ağızları, Erzincan'ın tarihî, coğrafî ve kültürel yapısı, Erzincan yöresinin ağız bakımından durumu ve Erzincan ağzının genel özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Erzincan ağzının ses bilgisi özelliklerine yer verilmiş ve yöre ağzıyla oluşturulmuş metinlerin fonetik açıdan incelenmesine gayret edilmiştir. Üçüncü bölümde ise yörenin söz varlığını kapsayan bir sözlük oluşturulmaya çalışılmıştır.Böylelikle Erzincan ağzıyla oluşturulmuş metinlerin Türkçe dil bilgisi fonetiğine aykırı düşen yönleri ortaya konulmuş, yörenin söz varlığını gösteren bir sözlük oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is related to local dialect in Erzincan province which is classified in Eastern group dialects in Anatolian Turkish, one of the different accents in Turkish language that diverged from Central Turkish language because of some political and social reasons.In the first chapter of this study, some information about the formation of dialect, accent, and localism, the classification of Anatolian dialects, dialects of Eastern group, the historical, geographical and cultural aspects of Erzincan, the state of dialect in Erzincan province and the general characteristic of the dialect in Erzincan province is given. In the second chapter, I would like to deal with phonetics of Erzincan dialect. I would also like to examine phonetic characteristic of the texts which have been formed in accordance with local dialect. In the third chapter, I try to compose a dictionary enclosing the vocabulary of the local dialect.Thus, I try to show the differences between the Erzincan dialect and Turkish grammar in the text which was composed by using Erzincan dialect, and a dictionary covering the vocabulary of that local dialect has been atempted to compose.