Astımlı ve sağlıklı olgularda obezite ve hiperkolesteroleminin inflamatuar belirteçlerle ilişkisi
The association of obesity and hypercholesterolemia with inflammatory markers in asthmatic patients and healthy subjects
- Tez No: 229636
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Astım gibi, obezite de giderek önem kazanan bir sağlık sorunudur. Çalışmamızda astımlı bireylerde obezite ve hiperkolesteroleminin inflamatuar belirteçlerle ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Ek bir kronik hastalığı olmayan, sigara içmeyen stabil astımlı 46 hasta, obez (Grup Ia) ve obez olmayan (Grup Ib) olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol olarak çalışmaya 6 obez (Grup IIa) ve 7 obez olmayan sağlıklı birey (Grup IIb) alınmıştır. Hava yolu obstrüksiyonunu gösteren spirometrik değerler, Grup Ia'da Ib'ye göre anlamlı derecede düşüktür. Hasta grubundaki total kolesterol ve LDL, kontrol grubuna göre yüksek, HDL ise düşüktür. Astımlılarda CRP, triptaz, ECP, IgE, eozinofil sayısı ve yüzdesi sağlıklı gruba göre yüksek bulunmuştur. IL-6 kan düzeyi, Grup Ib'de Ia, IIa ve IIb'ye göre yüksektir. TNF-alfa değerleri, Grup Ia'da Ib, IIa ve IIb'ye göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. IFN-gama açısından Grup Ia ve Ib arasında fark yoktur ancak Grup Ia ve Ib'nin değerleri kontrole göre düşüktür. Periferik kan CD4 pozitif T lenfositlerinde IL-6 gruplar arasında farklılık göstermemektedir. Diğer sitokinlerin hücre içi düzeyleri, periferik kan sitokin ELISA düzeyleri ile paralellik göstermektedir. Leptin, Grup Ia'da Grup Ib'ye göre yüksektir, IIa'dan farksızdır. Grup Ia'daki leptin artışının beden-kitle indeksi ve TNF-alfa ile doğrudan bağıntılı, buna karşılık IFN-gama ile ters ilişkili olduğu saptanmıştır. Leptin ile IL-6 ve IgE arasında bir bağıntı görülmezken, CRP, ECP, triptaz, eozinofil sayısı ve yüzdesi arasında doğrudan bağıntı saptanmıştır. Leptin ile solunum fonksiyonları ters bağıntılıdır. Sonuç olarak, astımlı hastalarda, hiperlipideminin ve obezitenin kronik inflamasyona katkısı göz önüne alındığında, astımlı hastaların ideal beden-kitle indeksi aralığında tutulmasının ve obezitenin indüklediği inflamasyonun baskılanmasının mevcut tedavilerine destek sağlayacağı düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Like asthma, obesity is an outstanding health issue. Forty-six asthmatic non-smoker patients with no known chronic illnesses were grouped as obese (Group Ia) and non-obese (Group Ib). Six obese and 7 non-obese healthy volunteers were enrolled to form a control group. The spirometric values that are indicative of airway obstruction were lower in Group Ia than Ib. Total cholesterol and LDL levels were higher whereas HDL levels were lower in the asthmatic patients than the healthy subjects. Serum CRP, tryptase, ECP, IgE levels and eosinophil counts were higher in the asthmatics, compared to the controls. IL-6 levels were higher in Group Ib, in comparison with Ia, IIa and IIb. TNF-alpha levels were significantly higher in Group Ia in comparison with Ib, IIa and IIb. Regarding IFN-gamma levels, there was no difference between Groups Ia and Ib, however asthmatics had lower values when compared to the controls. Peripheral blood CD4 positive T lymphocyte intracytoplasmic IL-6 was similar in all groups. Intracytoplasmic levels of other cytokines were parallel to peripheral blood ELISA measured levels. Leptin levels were higher in Group Ia than Ib and were similar between Ia and IIa. Leptin levels directly correlated with body mass index and TNF-alpha, and indirectly with IFN-gamma in Group Ia. There was no correlation between leptin and IL-6 or IgE levels. CRP, ECP, tryptase and eosinophil counts directly correlated with leptin. Lung functions were inversely correlated with leptin levels. As a result, regarding the contribution of obesity and hypercholesterolemia in chronic inflammation, we can conclude that, having an ideal body mass index and suppressing the inflammation which is triggered by obesity, may have beneficial effects in asthmatics.