Parkinson hastalığı oluşturulan sıçanlarda subtalamik nükleus lezyonu sonrası beynin metabolik aktivitesinde oluşan değişiklikler
The metabolic activity changes in the brain of Parkinsonian rats after subthalamic nucleotomy
  1. Tez No: 229666
  2. Yazar: ARİF TOPAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HİLMİ KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Amaç: Parkinson Hastalığı' nda en temel patoloji, nigrostriatal dopaminerjik sistemin dejenerasyonu ve bazal ganglionlarda dopaminin azalmasıdır. Bu patolojinin tedavisi halen semptomatik olup, globus pallidus interna, subtalamik nükleus, talamus gibi hedeflerin lezyon veya stimülasyonu ile bulguların düzeldiği klinik olarak gözlenmiştir. Subtalamik nükleusa yapılan cerrahi müdaheleler Parkinson hastalarında motor bulguların düzelmesini sağlamakta ancak mekanizması tam bilinmemektedirBu çalışmada deneysel Parkinson modelinde bazal ganglion ve kortikal metabolik aktivitenin nasıl etkilendiği ve subtalamik nükleotominin bu metabolik aktiviteyi ne yönde etkilediği araştırıldıMateryal ve metod: SHAM, Parkinson ve Parkinson ile lezyon ( iki taraflı subtalamik nükleotomi ) olmak üzere 3 sıçan grubu oluşturuldu. Nigral hücre kaybı, 6 -Hidroksidopaminin ventrikül içine stereotaktik enjeksiyonu, lezyon ise kainik asitin stereotaktik enjeksiyonu ile gerçekleştirildi. Ameliyattan bir ay sonra, sıçanlar perfüze edilip, beyinler - 80 C°' de saklandı ve kryostat ile kesitler alındı. 6 -Hidroksidopamin verilen deneklerde substantia nigra kompaktada % 50' den fazla dopaminerjik hücre kaybı olduğu stereolojik analiz yöntemi ile gösterildi. Her üç grubunda subtalamik nükleus, entopedünküler nükleus, substantia nigra, talamus, frontal ve motor korteks kesitleri immunohistokimyasal olarak sitokrom oksidaz ile boyanıp, sitokrom oksidaz aktivitesi optik dansite değerlerine göre derecelendirildi ve değerler istatistiksel olarak karşılaştırıldıBulgular: Parkinson grubu ile SHAM grubu karşılaştırıldığında, subtalamik nükleus, entopedünküler nükleus, substantia nigra pars retikülata ve motor kortekste sitokrom oksidaz aktivitesinin istatistik olarak anlamlı şekilde artmış olduğu görüldü. Parkinson grubu ile lezyon grubu karşılaştırıldığında ise substantia nigra pars retikülatada istatistiksel olarak belirgin sitokrom oksidaz aktivitesi artışı ve motor kortekste aktivite azalması saptandıSonuçlar: Bu çalışmadaki bulgulara göre, subtalamik nükleotomi, substantia nigra pars retikülatanın Parkinson' da artmış olan metabolik aktivitesini daha da fazlalaştırmakta, fakat motor kortekste artmış olan aktiviteyi ise azaltmaktadırAnahtar Sözcükler : Parkinson hastalığı, Subtalamik nükleotomi, sitokrom oksidaz, metabolik aktivite, substantia nigra pars kompakta, substantia nigra pars retikulata
Özet (Çeviri)
Objektive: Nigrostriatal dopaminergic system degeneration and decreased level of dopamine at the basal ganglia are the key pathological features in Parkinson?s disease. Treatment modalities in this pathology have still remained symptomatic, and surgical attempts such as lesioning or stimulation of some targets namely the globus pallidus interna, subthalamic nucleus and the thalamus have been proven clinically. Subthalamic nucleus as a surgical target offers improvement in motor function of the patients with Parkinson?s disease, but its mechanism is mostly uncoveredBasal ganglia and cortical metabolic activity changes in Parkinson?s disease and the effect of the subthalamic nucleotomy on these metabolic activity changes were aimed to be studied on an experimental Parkinsonian modelMaterials and Methods : Three groups of rat that are SHAM, Parkinson and Parkinson with bilateral lesions ( bilateral subthalamic nucleotomy) were included in the study. Nigral cell loss was achieved with intraventicular stereotactic injection of 6 -Hydroxydopamine, and the subthalamic nucleotomy was achieved with stereotactic injection of kainic acid. After one mounth of the operation, the subjects were perfused, the brains were stored at - 80 C° and sectioned with cryostat. More than 50 % loss of dopaminergic neurons at the substantia nigra compacta in the subjects treated with intraventricular 6 ? Hydroxydopamine was verified with stereological cell counting. Sections corresponding to subthalamic nucleus, entopeduncular nucleus, substantia nigra, thalamus, frontal and motor cortex of three groups were immunuhistochemically stained with cytochrome oxidase, and the cytochrome oxidase activity were measured in optical density and measures were compared statisticallyResults : In Parkinson group, when compared to SHAM group, statistically significant increase in the cytochrome oxidase activity was encountered in subthalamic nucleus, entopeduncular nucleus, substantia nigra pars reticulata and the motor cortex. In lesion group, when compared to Parkinson group, statistically significant increase in cytochrome oxidase activity in substantia nigra pars reticulata, but significant decrease of cytochrome oxidase activity in motor cortex were encounteredConclusion : According to findings of this study, in Parkinson, subthalamic nucleotomy aggravates the increased metabolic activity of substantia nigra pars reticulata, but lessens the increased metabolic activity of the motor cortexKey Words : Parkinson?s disease, subthalamic nucleotomy, cytochrome oxidase, metabolic activity, substantia nigra pars compacta, substantia nigra pars reticulata