Endotoksin ile oluşturulan inflamatuvar hiperaljezide talidomidin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of thalidomide on endotoxin-induced inflammatory hyperalgesia
- Tez No: 230236
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TUNÇTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Orçun ÖZBAŞOĞLU, bir tümör nekroze edici faktör (TNF)-alfa sentez inhibitörü olan talidomidin nitrik oksit (NO), TNF-alfa ve prostaglandin E2 (PGE2) sentezini düzenleyerek endotoksinin neden olduğu hiperaljeziye katkısının olup olmadığını farelerin sıcak zemine verdiği yanıt üzerindeki etkisini araştırdı. Ayrıca, talidomidin seçici olmayan ve seçici siklooksijenaz (COX) inhibitörlerinin analjezik etkinliğini farelerde oluşturulan bu inflamatuvar hiperaljezi modelinde artırıp artırmadığını da araştırdı. Endotoksin (10 mg/kg, i.p.) ile oluşan hiperaljezi serum ve beyin nitrit düzeyleri, beyin ve karaciğer miyeloperoksidaz (MPO) etkinliği ile beyin ve karaciğer malondialdehit (MDA) düzeylerinde azalma olduğu kadar, karaciğer nitrit ve serum TNF-alfa ile PGE2 düzeylerindeki artma ile birlikteydi. Talidomit (0.5 mg/kg, i.p.) endotoksinin neden olduğu etkileri, karaciğer MDA düzeyleri dışında, önledi. Seçici olmayan COX inhibitörü indometasin (1 mg/kg, i.p.) endotoksinin neden olduğu etkileri, beyin MDA düzeyleri ve serum TNF-alfa and PGE2 dışında, önledi. Seçici COX-2 inhibitörü nimesulit (1 mg/kg, i.p.) endotoksinin neden olduğu etkileri, beyin ve karaciğer MDA düzeyleri ile serum TNF-alfa ve PGE2 düzeyleri dışında, önledi. Seçici COX-3 inhibitörü olduğu ileri sürülen parasetamol (0.1 mg/kg, i.p.) endotoksinin neden olduğu etkileri, beyin MPO etkinliği ve MDA düzeyleri ile serum TNF-alfa ve PGE2 düzeyleri dışında, önledi. Talidomit, ayrıca, endotoksin uygulanan farelerde COX inhibitörlerinin analjezik etkinliğini artırdı. Bu veriler, hepatik NO ile serum TNF-alfa ve PGE2 düzeylerindeki azalmanın, ayrıca, beyin ve sistemik dolaşımdaki NO düzeylerindeki artma olduğu kadar doku nötrofil infiltrasyonu ve lipit peroksidasyonundaki değişikliklerin, talidomidin endotoksinin neden olduğu hiperaljeziyi önleyici ve COX inhibitörlerinin analjezik etkinliğini artırıcı etkisine katkıda bulunduğunu düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Orçun ÖZBAŞOĞLU investigated whether a tumour necrosis factor (TNF)-alpha synthesis inhibitor, thalidomide, contributes to endotoxin-induced hyperalgesia by modulating nitric oxide (NO), TNF-alpha and prostaglandin E2 (PGE2) synthesis on the hot plate response in mice. He also aimed to investigate whether thalidomide potentiates analgesic effect of nonselective and selective cyclooxygenase (COX) inhibitors in the inflammatory hyperalgesia model in mice. Endotoxin (10 mg/kg, i.p.)-induced hyperalgesia was associated with a decrease in serum and brain nitrite levels, brain and liver myeloperoxidase (MPO) activity, brain and liver malondialdehyde (MDA) levels as well as an increase in levels of liver nitrite and serum TNF-alpha and PGE2. Thalidomide (0.5 mg/kg, i.p.) prevented the effects of endotoxin except for the liver MDA levels. A nonselective COX inhibitor, indomethacin (1 mg/kg, i.p.), prevented the effects of endotoxin except for the levels of brain MDA and serum TNF-alpha and PGE2. A selective COX-2 inhibitor, nimesulide (1 mg/kg, i.p.), prevented the effects of endotoxin except for the levels of brain and liver MDA and serum TNF-alpha and PGE2. A putative selective COX-3 inhibitor, paracetamol (0.1 mg/kg), prevented the effects of endotoxin except for the brain MPO activity and MDA levels. Thalidomide also potentiated the analgesic effect of the COX inhibitors in the endotoxin-treated mice. These data suggested that a decrease in the hepatic NO production and circulating TNF-alpha and PGE2 levels, an increase in the NO levels in brain and systemic circulation, and a change in the tissue neutrophil infiltration and lipid peroxidation contributed to the effect of thalidomide to prevent the endotoxin-induced hyperalgesia and potentiate the analgesic effect of COX inhibitors.