Deneysel olarak oluşturulan peritonit modelinde farklı sütür materyallerinin kolon anastomozu güvenliğine etkileri
Effects of different suture materials on safety of colonic anastomosis in an experimental model of peritonitis
- Tez No: 230277
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kalın barsakta hem patojen mikroorganizmaların fazlalığı, hemde kollojenaz enzim aktivitesinin yüksekliği nedeniyle anastomoz kaçağı riski gastrointestinal traktın diğer yerlerine göre daha yüksektir. Genel cerrahi kliniklerinde gerek elektif gerekse acil kolon ameliyatlarında kirli batın olması durumunda özellikle sol kolona yapılacak girişimlerde primer anastomozdan kaçınılmakta ve çok basamaklı prosedürler tercih edilmektedir. Bu deneysel çalışmada peritonitli ortamda sol kolon anastomozlarında farklı sütür materyallerinin anastomoz güvenliği açısından karşılaştırılması amaçlandı.Bu çalışma, Fırat üniversitesi deneysel araştırma merkezinde Wistar-Albino cinsi 21 adet rat üzerinde 3 eşit gruba ayrılarak yapıldı. Orta hat laparatomi sonrası pelvik peritonun 2 cm üzerinden sol kolon tam kat kesildi. Fekal kontaminasyon için lümen içindeki gayta yaralanmanın çevresine bulaştırıldı. Daha sonra karın iki kat üzerinden (fasia ve cilt ) 3/0 ipeklerle devamlı olarak kapatıldı. 1 gün sonra genel anestezi altında batın tekrar açıldı. Kolon anastomozuna başlamadan önce batın SF ile yıkandı. 1. gruptaki ratlara kolon anastomozu için vicryl + ipek, 2.gruptaki ratlara kolon anastomozu için PDS, 3. gruptaki ratlara kolon anastomozu için Coated vicryl plus antibakteriyal sütür ile ipek kullanıldı.Postoperatif 10. günde relaparatomi yapılarak anastomoz hattında doku hidroksiprolini, anastomoz patlama basınçları ve histopatolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
The risk of leakage from an anastomosis is higher in large intestine in comparison to the other parts of gastrointestinal trackt due to the presence of large amount of pathogen microorganisms and high collagenase enzyme activity in large intestine. In general surgery clinics, in both elective and emergent colon operations primary anastomosis is avoided during operations especially on the left colon, and multi-step procedures are preferred if there is a dirty abdomen. The aim of this experimental study was to compare different suture materials in terms of anastomosis safety in the left colonic anastomosis in presence of peritonitis.This study was conducted in the experimental research center at Fırat University on 21 Wistar-Albino rats by dividing them in 3 groups of equal numbers. After median laparotomy, the whole layer of left colon was cut 2 cm over the pelvic peritoneum. The faeces within the lumen was spread around the injury for fecal contamination. Then, two layers (fasia and skin) of the abdomen were closed with 3/0 silk. 1 day later, the abdomen was opened again under general anesthesia. The abdomen was washed with SF before starting colonic anastomosis. For colonic anastomosis; vicryl + silk was used in the 1st group rats, PDS was used in the 2nd group rats, and coated vicryl plus antibacterial suture and silk was used in the 3rd group rats.Tissue hydroksiproline, anastomosis bursting pressures and histopathologic findings on the anastomosis line were evaluated on the 10th postoperative day by performing relaparatomy.