Türkiye'deki genç işsizliği sorununun makroekonomik boyutları ve ?Avrupa istihdam stratejisi? çerçevesinde çözüm politikalarının belirlenmesi
The macroeconomical dimensions of the youth unemployment problem at Turkey and determining solution politics in the ?European employment strategy? framework
- Tez No: 230666
- Danışmanlar: PROF. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 529
Özet
Ekonomik, sosyal ve toplumsal yapının geleceğini şekillendirecek olan günümüz gençlerinin, en önemli sorunu işsizliktir. Genç işsizliği sorunu, yaşamlarının en hassas çağındaki gençlerin çalışarak elde edebilecekleri gelir, mutluluk, bağımsızlık ve statü kazanımı yetilerinden yoksun bırakarak sosyal ve toplumsal sorunlara neden olmanın yanı sıra, toplumun en verimli ve dinamik kesiminin üretim faaliyetine katılamamasını sağlayarak yüksek ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bugün Dünyada yaşları 15-24 arası değişen 1,1 milyar genç bulunmakla birlikte, bu gençlerin 826 milyonu işsizlik sorununu yaşamaktadır.Türkiye, nüfus demografyası itibariyle genç bir ülke olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, genç nüfusa istihdam olanakları sağlanması, ülkenin uzun vadedeki ekonomik istikrarı ve büyümesi açısından kritik bir bileşen durumundadır. Türkiye, gençlerin dinamizmini ekonomik sistemine kanalize etmeyi başarabildiği ölçüde, ekonomik kalkınma düzeyini yükseltebilecektir. Türkiye'de 15-24 yaş arası genç nüfus 12,077 milyon ve genç işgücü nüfusu 4,694 milyon iken, genç işsiz sayısı 893 bin kişi ile işsiz nüfusunun %37'si düzeyindedir. Bu durum, Türkiye'deki gençlerin istihdamlarına yönelik olarak yeni stratejilere gereksinim duyulduğunun açık bir göstergesidir.Avrupa Birliği (AB), işgücü piyasasına ilişkin yükselen sorunlara çözüm getirebilmek ve emek piyasalarında gerekli modernizasyonu sağlayabilmek amacıyla ?Avrupa İstihdam Stratejisi? (AİS) adı verilen temel istihdam düzenlemeleri oluşturmuştur. AİS, (i)istihdam edilebilirlik, (ii)girişimcilik, (iii)uyarlanabilirlik ve (iv)eşit fırsatlar temel ilkeleri çerçevesinde, AB'nin işsizlik ve istihdam düzenlemelerinin temel yapısını belirlemektedir. AİS, istihdam piyasalarının bütünü üzerinde geçerli olan genel ilkeleri oluşturmakla birlikte, yerel istihdam fırsatlarından yararlanabilmek için de üye ülkelere esnek bir hareket alanı yaratmaktadır.Türkiye'deki genç işsizliği sorununun çözülebilmesi için; genel işsizlik sorununu çözmeye yönelik olarak geliştirilecek makro düzenlemeler ile sadece gençlerin istihdamının arttırılmasına yönelik olarak belirlenecek mikro stratejilerin birlikte ele alınması ve uygulanması gerektiği düşünülmektedir. Bu düşünceden hareketle çalışmanın temel amacı, Türkiye'deki genç işsizliği sorununun makroekonomik boyutlarını ortaya koymak ve sorunun çözüm politikalarını AİS çerçevesinde belirlemektir.
Özet (Çeviri)
The biggest problem of the youth of today who will put in shape to the future of social and economic base is unemployment. The problem of young unemployment, beside being reason to the social and communal problems by letting the youths lack of gain, happiness, freedom and status gain that they can get by working, causes big economic looses by making the most dynamic and efficient part of the public not to participate in the production process. Beside there is 1.1 billion of youth whose ages changes between 15-24 at the world, 836 billion of there are living the unemployment.Turkey is accepted as a young country by its population demography. So the employment facilities to be given to the young population is a in a position of critical component for the development and the economical stability of the country. Turkey will be able to raise its economic development level in the dimensions of its success of canalizing to the dynamism of the youths to the economy. When the young population at Turkey between the ages 15-24 is 12.077 billion and young labor force population is 4.694, the number of youth unemployment is at the 37% of the unemployment population with 893 thousand people. This position is an indicator of that there is a need of a new strategy for the employment of the youth at Turkey.European Union (EU) has formed a basic employment organizations named ?European Employment Strategy? (EES) to solute the rising problems of labor force market and make he needed modernization at the employment market. EES, in the frame of the basic tenets as (i)employability, (ii)enterpreneurship, (iii)adaptability and (iv)equal opportunities, determining the unemployment and employment bases of the EU. EEC, besides determining the general tenets that are valid on all employment market, creating a free movement area for profit from the local employment chances.For solving the youth unemployment problem at Turkey; it is thought that the macro organizations that are for solving the general unemployment problem and the micro organizations that are only for solving the youth unemployment problem have to be handled and applied together. By this thought, the main target of the work is to determine the macro economic dimensions of the youth unemployment problem at Turkey and determine the solution politics at the frame of EES.