Yurtdışı uygulamalar ışığında sağlık sektöründe performans denetimi
Performance auditing in health sector with foreign country practices
- Tez No: 230687
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye Yönetim tarihinde birçok yeniden yapılanma çalışması gerçekleştirilmiştir. Daha etkin bir kamu yönetimi için nelerin yapılması gerektiğini araştıran bu raporlarda yönetim ve denetimde yeniden yapılanmanın yönetimin verimlilik, etkinlik ve tasarrufla çalışmasını ve bu unsurların denetimini de içermesi zorunluluğu önerilmiştir.Bu denetim şekli denetim sistemini geleneksel anlayıştan farklı çağdaş bir bakış açısıyla yeniden ele almak ve denetim işlevine yeni bir dinamizm getirebilmek için çok büyük bir fırsat olarak görüldü. Kanun ve kurallara uygunluk denetimi için çalışan geleneksel denetim sonrasında fonksiyonların performansının denetlenmesi denetim kurumlarının sorumluluklarında nitelik ve nicelik olarak artış olacak, bu ise yönetim sistemine denetim işlevi ve kurumlarının öneminin artması olarak yansıyacaktı.Diğer taraftan sağlık önemli süreçleri hayati fonksiyonları yüksek harcamayı gerektiren çalışmaları ile performans denetimine en çok ihtiyaç duyan sektörlerdendir. Bu sektörü yüksek etkinlik ve tasarruf içinde yönetmek veya süreçlerin sonunda tüm fonksiyonları performans perspektifiyle denetlemek büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle sağlık politikalarını planlarken sağlık sektörü üzerinde kusursuz bir performans denetimi sisteminin kurulması öncelikli hedefler arasında bulunmalıdır.Çalışmanın içeriğinde öncelikle performans denetiminin tanımı, özellikleri, unsurları, (verimlilik, etkinlik, tasarruf- VET) uygulama nedenleri ve klasik denetimden farklılıklarına değinildikten sonra bu konuların sağlık sektörü yönünden değerlendirilmesi yapılmış, bu alanda çalışmanın gerekliliği üzerinde durulmuştur.Performans denetimi yapan kurumlar, bu denetime ilişkin mevzuatla birlikte bu denetimin etkinlikle yapılabilmesi için nelerin yapılabileceği araştırılmış ve performans denetimi deneyimi bulunan ülkelerin çalışmalarından örnekler sunulmuş, ayrıca performans denetimi uygulamasında zorluklar ve alternatif çözümlerine kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been reform and re-construction studies in various times at Turkey Republic history. That reports has researched what to do for more effective public management and reported very important conclusions. That reconstruction studies in management suggested a management that works with efficiency, effectiveness and economy and an audit looks for that subjects. The name of that practice we see in European Countries and than in Turkey is ?performance auditing?.That type of audit has been seen a opportunity to change audit system from classic understanding to a contemporary one and to bring a dynamism to auditing function of management. After conventional auditing that works for appropriateness to law and orders, auditing performance of the functions has been evaluated as a qualitative and quantitative increase in responsibility of audit institutions, that may reflect management system as increasing in importance of audit function and institution.In the other hand, health with its important processes, vital functions, high expenditures needs mostly performance type audit system. Managing that sector with high efficiency and economy or auditing all functions by the end of processes from performance perspective brings high importance. For that reason when planning health politics, constructing a perfect performance audit system over health sector must have been a privileged goal.In that study, after stating performance audit?s definitions, properties, elements (efficiency, effectiveness, economy- 3E) implementing reasons, differences from classic audit systems; analyzes from health perspective is made and necessity to work in that field have been explained.Public constructions that may help performance audit system in Turkey, codes of practice and what to do for efficient performance audit have been researched with samples from some countries which has experienced performance auditing. The difficulties and alternative solutions to implement performance audit is stated briefly.