Biyomedical mühendislikte nöral devreler incelenmesi
- Tez No: 23090
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapay nöral ağlara (YNA) bir giriş yapılmakta ve temel yapı blokları »öğrenme kuralları ve eğitme algoritmaları anlatılmaktadır. öğrenme kuralları olarak beş önemli kural aktarılmıştır. İkinci bölümde Biyomedikal Mühendislikteki bazı problemlere YNA ile Çözüm arayan altı uygulama anlatılmaktadır. Bu uygulamalar aktarılırken kullanılan YNA yöntemleri üzerinde önemle durulmuş ve sonuçları ağ başarısını göstermek amacıyla ayrıntılı olarak verilmiştir. üçüncü bölüm bir diyet programı Çalışmasıdır. Yaklaşık 150 cm boyundaki ve yaşları 15-55 arasında değişen kadın ve erkekler için, ideal kiloyu ve günlük dinlenme halindeki kaloriyi hesaplayan bir YNA programı gerçekleştirilmiştir. Tartışma ve sonuç bölümünde bu programın neticeleri konusunda bir yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study consists of three sections. In the first section, artificial neural networks (ANN) are introduced and fundamental structural blocks.training rules and training algorithms are stated. Five important rules have been put forward as training rules. In the second section,six applications looking for solutions to the Biomedical Engineering problems using artificial neural networks have been mentioned. While these applications are mentioned, the artificial neural network procedures used are examined carefully and the results of the applications are expressed in detail to demonstrate the performance of the network. The third section is a study of a diet program. An artificial neural network software that is calculating the ideal weight and daily calory required in the resting period for males and females with 150 cm average height and having age between 15 and 55,has been implemented. In the Discussion and Results section,same comments about the results of the program has been stated.