Cumhuriyet tarihi sürecinde yabancılara toprak satışına ilişkin düzenlemeler ve sonuçları
Evaluation of the consequences of and regulations for land sale to foreigners in Turkey
- Tez No: 231176
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME YÜCEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yabancılara toprak satışı konusu tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. Giriş bölümünden sonra, Osmanlı Devleti'nin son dönemindeki gelişmeler batılılaşma hareketleri bağlamında incelenmiştir. Yapılan reformlar sonucu yabancıların ilk kez taşınmaz edinme hakkı elde etmelerine değinilmiştir. Osmanlı Devleti'nin, 1. Dünya Savaşı'nı kaybetmesi ve parçalanması sonucu, Anadolu'da başlayan, Kurtuluş Savaşı sonunda, Lozan Antlaşması imzalanmıştır. Konferans sırasındaki gelişmeler ve yabancıların taşınmaz edinmesine ilişkin tartışmalara yer verilmiştir. Tapu yasası ile ilgili bilgiler verildikten sonra, bu yasada yapılan çeşitli değişiklikler tarihsel süreç içerisinde ele alınmıştır. Bu arada çeşitli ülkelerdeki uygulamalar da konu edilmiştir. Taşınmaz edinilmesinde, önemli bir kavram olan karşılıklılık ilkesini uygulayan ülkeler, sınırlı ve izinli uygulamalara bağlı olan ülkeler ilerleyen kısımda ele alınmıştır. Cemaat vakıflarına değinilmiş burada ilkin Türkiye'de tarihi süreçte vakıflar incelenmiş, yeni vakıflar yasasının getirdiği değişiklikler sıralanmıştır. Hukuksal anlamda yabancılara toprak satışında sınırlama, yasaklama ve istisnalar hakkında bilgi verilmiş, bu anlamda çeşitli kanunlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation goes through land sale to foreigners in Turkey. In the first part Westernization movements within the Otoman State are analyzed, when reforms had permitted foreigners to be able to have land in the state fort he first time. As a result of the loss of the World War I and break up of the Ottoman State, the Independence War of Turkey led the state to Lausanne Treaty, which also had articles related to land sale to foreigners. After detailed information on the land law of Turkey, the seiries of changes that took place with respect to this law are elucidated. Moreover the state of some other states with respect to the status of foreigners? right to have land were looked at in this dissertation. An essential concept for foreigners? right to get land is the principle of reciprocity was also shed light on after. The situation of community foundation were also analyzed within an historical view, with specific reference to the new foundations law in Turkey. In general legal limitations, prohibitions and exceptions with respect to foreigners? rights to have and possess land in Turkey were analyzed in this dissertation.