Cemel ve Sıffin savaşlarında tarafsız kalan sahabîler
Neutral companions in the battles of the Jamal and Siffin
  1. Tez No: 231400
  2. Yazar: YUSUF TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Cemel ve Sıffin Savaşları Hz. Ali (35-40/656-661)'nin hilafeti sırasında Müslümanlar arasında meydana gelen iki önemli savaştır.İslam Tarihinin dönüm noktası kabul edilen, binlerce Müslümanın hayatına mâl olan bu dönem, İslam Tarihinde ?büyük fitne dönemi? olarak da bilinmektedir.Bazı sahabîler bu savaşlarda hiçbir gruba katılmayıp tarafsız kalmışlardır. Bu sahabîlerden Sa'd b. Ebî Vakkas, Said b. Zeyd, Abdullah b. Ömer, Üsame b. Zeyd, Muhammed b. Mesleme, Ühban es-Sayfî, Selemetü'bnü Ekva, Zeyd b. Sabit, Ebu Bekre, İmrân b. Husayn ve Eymen b. Huraym ara buluculuk yapmadıkları ve başkalarını tarafsızlığa davet etmedikleri halde sadece kendileri uzlete çekilerek pasif bir tarafsızlık politikası izlerlerken, Ebu Musa el-Eş'arî, Ebu Mes'ud el-Bedrî, Abdullah b. Selâm, Ebu Hureyre, Said b. As ve Muğîre b. Şu'be kendileri savaşlara katılmadıkları gibi insanları da savaşlardan uzaklaştırmışlar, bununla da aktif bir tarafsızlık örneği sergilemişlerdir. Cemel Savaşı'nda bir kenara çekilip tarafsız kalan Abdullah b. Amr, Sıffin Savaşı'nda babasının isteği üzerine Muaviye'nin yanında yer almış ama yine de savaşmamış, hatta yanındakilere de Müslümanlarla savaşmanın doğru olmadığını anlatmıştır. Diğer taraftan Huzeyme b. Sabit ve Malik b. Teyyihan gibi bazı sahabîler, Hz. Ali'nin yanında yer almalarına rağmen haklı ve haksızı birbirinden ayırt edemedikleri için savaşıp savaşmama hususunda kararsız kalmışlar ancak Ammar b. Yasir'in şehit edilmesiyle karara vararak savaşa katılmışlar ve Muaviye'ye karşı savaşmışlardır.İlk Mürcîler olarak da bilinen bu sahabîlerin tarafsız kalmalarında, dinin etkisi olduğu kadar; siyasetin, asabiyetin hatta bazen psikolojik karakter yapısının da etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Jamal and Siffin Wars Hz. Ali?s during the Hilafet (35-40/656-661) among the Muslims occur are two major wars. This period which was accepted turning point of Islamic History and this period have been accused death of thousands of Muslims and this period so-called ?great sedition [fitna] era?.Some companions of Prophet Muhammad nothing attached to these wars and they became detached. This companions Sa?d b. Ebi Waqqas, Said b. Zayd, Abdallah b. Umar, Osame b. Zayd, Muhammad b. Maslama, Uhban as-Sayfî, Selemetü'bnü Ekva, Zayd b. Thabit, Abu Bakra, Umran b. Husayn and Ayman b. Huraym And others between not invited to neutrality in not only attracted to them as a passive neutrality policy üzlet would follow. Abu Musa al-Eş'arî, Mes'ud Abu al-Bedri, Abdullah b. Selam, Abu Hureyre, Said b. As and Mughira b. Shu?ba People like themselves do not participate in war also have out of the war, but have also demonstrated an active example of impartiality. Take a back seat and the remaining neutral in the war Cemel Abdullah b. Amr, upon the request of his father Sıffin War took place near Muaviye'nin but not the war, not even the right to tell has to fight with the Muslims. On the other hand Huzeyme b. Thabit and Malik b. Teyyihan some companions, Hz. Ali's next, even though they take place to distinguish between just and unjust war can not but have been undecided about whether to fight Ammar b. Yasir The decision reached by martyr had joined the war and were fighting against Muawiya.Also known as the first Mürcîler Sahabiye remain neutral on religion as well as the impact, politics, short temper and sometimes psychological character of the structure can be said to be influenced.