Türkiye'nin barışı destekleme harekâtlarına katılımınıı analizi
Turkeys participation in military maneuvers over peace theme
- Tez No: 231677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın konusunu Türkiye'nin barışı destekleme harekâtlarına katılımı oluşturmaktadır. Türk dış politikasında ?barış? özel bir öneme sahiptir. Türk dış politikasının en temel ilkesi ?Yurtta Barış, Dünyada Barış? cümlesi, bunun en belirgin ifadesidir.Türkiye'nin barışı destekleme konusundaki ilk deneyimi 1950'de, Kore Savaşı'na Birleşmiş Milletler emrine asker göndermek olmuştur. Uzun yıllar boyunca, neredeyse bir yarım yüzyıl tekrar böyle bir deneyim yaşamayan Türkiye, 1990'larla birlikte, artan bir biçimde barışı destekleme harekâtlarına katkıda bulunmaya başlamıştır. Bu süreçte, Türkiye, Somali'den Bosna-Hersek'e, Kosova'dan Afganistan'a çok değişik coğrafyalarda özellikle de BM ve NATO gibi uluslararası örgütlerin bayrağı altında barışı destekleme harekâtlarına katılmıştır. Türkiye, Soğuk Savaş sonrası gittikçe yükselen istikrarsızlık ve çatışma ortamında, barışı destekleme harekâtlarına katılmaya istekli bir politikaya sahip olurken, uluslararası toplumun da tercih ettiği ülkelerden biri haline gelmiştir.Bu çalışmada, Türkiye'nin barışı destekleme harekâtlarına katılımı incelenmiştir. Beş bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde Türk dış politikasında barış olgusu ele alınmıştır. İkinci bölümde, barışı destekleme harekâtları açısından Türkiye'deki hukuksal ve süreci ve zemini incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin katıldığı barışı destekleme harekatlarının bir dökümü çıkarılmıştır. Dördüncü bölümde Türkiye'nin barışı destekleme harekâtlarına katılmasının dinamikleri (gerekçeleri ve tercih edilme nedenleri) incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde ise, barışı destekleme harekâtlarına katılımın Türkiye'ye etkileri ve Türk dış politikasında yarattığı etkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Turkeys participation in military maneuvers over peace theme. Peace has an exceptional priority in the Turkish foreign policy. The most essential discourse of Turkish foreign policy which is stated through the phrase Piece at home, piece abroad underscores this position.Turkeys first experience in supporting peace has been deploying military forces under the command of United Nations in 1950, Korean War. For a long period, as long as half a century Turkey had not been in on a similar experience until recent involvements to peace supporting maneuvers that has been accelerated starting from 1990s. Within this period Turkey involved to maneuvers in a geographic plethora ranging from Somali to Bosnia Herzegovina, from Kosovo to Afghanistan particularly as a joined force under the flags of international organizations such UN and NATO. While Turkey has followed an ambitious policy towards involving in peace supporting military maneuvers in a post cold war era that is unstable and full of conflicts, it has been one of the most favorite actors of the international society.In this study Turkeys involvement to peace supporting military maneuvers has been analyzed. Organization of the text consists of five sections that initiate with elaborating peace theme in Turkish foreign policy. In the second section, the legal and process related issues in Turkey, regarding peace supporting maneuvers have been grounded. Third section documents peace supporting military movements that Turkey participated. In the fourth section the dynamics that legitimize (in terms of causality and preferences) Turkeys participation to maneuvers has been analyzed. In the fifth and the last section the efficacy of these participations to Turkeys both domestic and foreign politics has been explored..