Crustal structure of the isparta angle and surrounding regions using P - receiver function analysis
P-alıcı fonksiyonu kullanılarak ısparta büklümü ve çevresinin kabuk yapısının bulunması
  1. Tez No: 232145
  2. Yazar: METİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TÜRKELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Afrika ve Anadolu levhalarının çakışması sonucu karmaşık bir yapıya sahip olan Isparta büklümü, Türkiye'nin güney-batısındadır. Karmaşık olan bu yapıyı daha iyi anlamak için bölgeye KRDAE' nün sabit istasyonlarına ek olarak on dokuz adet geçici geniş bant aletler kurulmuştur. Kabuk yapısı ve Moho derinliği kuzey-güney ve doğu-batı profillerini oluşturan on dört adet geçici ve sabit istasyonlar boyunca çözümlenmiştir.Bu çalışmada kayıt edilmiş depremlere iki farklı alıcı fonksiyon yöntemi uygulanmıştır. Birincil olarak, bölgedeki litosfer'in hız yapısını modellemek için alıcı fonksiyonların ve yüzey dalgası grup hızlarının birleşik ters çözümü uygulanmıştır. Alıcı fonksiyonlar kesme dalgası farklılığına ve düşey seyahat zamanına duyarlıdırlar, ancak yüzey dalgaları ortalama kesme dalgasına duyarlıdır. Kesme dalgasının bu iki farklı özelliğini bir araya getirerek tek bir yöntemden kaynaklanacak çözümleme eksikliklerine karşı bir bağlantı kurulabilir. İkincil olarak, Moho derinliği H-K yığma tekniği uygulanılarak hesaplanmıştır.Doğu-batı profili üzerindeki istasyonların altındaki kabuk ve üst manto kalınlıkları için bulmuş olduğumuz kesme dalgası değerleri 1.95-4.05 ile 4.09-4.14 km/s sırası ile değişmektedir. Buna ek olarak, Moho derinliği 30.5 ve 40.7 km. aralığında bir değişim göstermektedir. Öte yandan, kuzey-güney profili üzerindeki istasyonların altındaki kabuk ve üst manto kalınlıkları için kesme dalgası değerleri 1.41-4.05 ve 3.97-4.23 km/s arasındadır. Moho derinliği ise 35.5 ile 47.0 km arasında değişmektedir. Bölgede yapılan diğer çalışmalarla karşılaştırıldığında, Isparta büklümünün karmaşık yapısını anlamak için yapılan ilk çalışma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Isparta Angle is located on southwestern Turkey and has a complex structure which is a consequence of collision between African and Anatolian plates. In order to further understand this complexity, we deployed a temporary network consisting of nineteen broad band instruments in addition to KOERI?s permanent seismic stations in the region. Crustal velocity and Moho depth variation were figured out along north ? south and east ? west profiles formed by fourteen temporary and permanent stations.We implemented two different receiver function methods to the recorded events. Firstly, we applied joint inversion of receiver functions and surface wave group velocities in order to model lithospheric velocity structure of the region. Receiver functions are sensitive to shear wave velocity contrast and vertical travel times, however surface wave dispersion curves are sensitive to shear wave velocity averages. Combining these different properties of shear waves may bridge resolution gaps associated with each individual data set. Secondly, Moho depth was calculated by applying H-K stacking algorithm.We found that the shear velocities for crustal and upper mantle thicknesses vary between 1.95-4.05 and 4.09-4.14 km/s, respectively, and in addition to this, Moho depth is varying between 30.5 and 40.7 km. beneath stations on the east ? west profile. On the other hand, the shear velocities for crustal and upper mantle thicknesses vary between 1.41-4.05 and 3.97-4.23 km/s respectively, and the calculated Moho depth is between 35.5 and 47.0 km. beneath stations located on the north ? south profile. Compared to the other geophysical studies done in the same region, this is the first study to understand unusual aspect of Isparta Angle.