Yüksek sıcaklıklarda Denizli ırkı tavuklarında Hsp70 sentezi ve bazı verim özellikleri üzerine biir araştırma
A research on some production characteristics and synthesis of Hsp70 in Denizli genotype hens at high temperatures
  1. Tez No: 232171
  2. Yazar: DEMİR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKŞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı, değişik çevre sıcaklıklarında Denizli ırkı tavuklarının HSP70 (sıcak şok proteini) sentezini, kandaki bazı biyokimyasal değişikliklerini ve ırka ait bazı verim özelliklerini saptamaktır. Çalışmada hayvan materyali olarak 196 adet Denizli ırkı tavuk kullanılmıştır. Yirmi haftalık yaşa kadar birlikte yerde yetiştirilen tavuklar 20. haftada 4 gruba ayrılarak bireysel yumurtlama kafeslerine alınmıştır. Tavuklar bu kafeslerde 40 haftalık yaşa kadar normal yetiştirme şartlarında barındırılmıştır ve bu dönemdeki verim özellikleri belirlenmiştir. Kontrol grubundaki (grup I) tavuklar 40-44 haftalar arasında 22°C'lik sıcaklıkta barındırılmış, bu haftalarda II, III ve IV. deneme gruplarına sırasıyla 34°C, 37°C ve 40°C'lik sıcaklıklar uygulanmıştır. Artan sıcaklıkların etkisiyle yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yumurta kabuk ağırlığı, yumurta kabuk kalınlığı ve yumurta kabuk oranında önemli düzeyde azalmalar saptanmıştır. Sıcaklıkların uygulandığı farklı zamanlarda (0, 30, 60, 90 ve 120. dakika) her gruptan 3 tavuğun boyun toplardamarından kan örnekleri alınmış ve alınan örneklerde toplam kolesterol, T3 hormonu, hematokrit ve HSP70 düzeyleri saptanmıştır. Mononükleer kan hücreleri izole edilmiş ve HSP70 konsantrasyonları monoklonal anti-HSP70 antikoru kullanılarak Western Blot analizi ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the synthesis of HSP70 (heat shock protein), some biochemical changes in blood and also some production characteristics in Denizli genotype hens at different ambient temperatures. In the research, 196 Denizli genotype hens were used as animal material. Chickens were divided into 4 groups at 20th week and kept at normal rearing conditions until 40 weeks of age. All hens were kept in individual cages up to age of 44 weeks and performance data were recorded. Chickens in control group (I. group) were kept at 22°C and heat exposure was 34, 37 and 40°C at the II, III and IVth experimental groups respectively between 40-44 weeks. Feed consumption, feed conversion ratio, egg production, egg weight, shell weight, shell thickness, shell ratio were decreased significantly by increasing ambient temperature. Blood samples were taken from jugular vein of 3 hens from each group at several times of heat exposure (0, 30, 60, 90, and 120. minutes) to determine hematocrit, T3 hormone, total cholesterol and HSP70 levels. Mononuclear blood cells were isolated and HSP70 concentrations were determined by Western Blot analysis with a monoclonal anti-Hsp70 antibody.