Uluslararası inşaat projelerinde alt yüklenici seçimi için bulanık çok ölçütlü karar verme modeli
Fuzzy multiple criteria decision making model for subcontractor selection in international construction projects
  1. Tez No: 232305
  2. Yazar: SERDAR ULUBEYLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada ana yüklenici şirketlerin, üstlendikleri uluslararası inşaat yatırımlarında birlikte çalışacakları alt yüklenici firmaları seçme süreçleri üzerinde durulmuştur. Bu açıdan çalışma iki farklı perspektif göz önüne alınarak irdelenmiştir. Öncelikli olarak alt yüklenicilik ve buna bağlı seçim süreci detaylı bir şekilde incelenmiş, daha sonra ise konuya destek sağlaması amacıyla uluslararası inşaat sektörü ile ilgili genel özellikler ele alınmıştır.Çalışma kapsamında alt yükleniciliğin çeşitli tanımlarından, farklı ülkelerdeki mevcut durumundan, ortaya çıkış sebeplerinden, sahip olduğu üstün ve zayıf yönlerinden, pratikte karşılaşılan problemlerden, ilgili sözleşme türlerinden ve inşaat sektöründeki uygulanış şeklinden bahsedildikten sonra alt yüklenicilerin kendi çalıştırdıkları taşeronlara değinilmiş ve ana yüklenicilerle olan ortaklığa dayalı ilişkileri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Konuyu tamamlayıcı nitelikteki uluslararası inşaat projeleri açısından ise şirketlerin küresel pazarda iş yapma sebepleri ve böylece sahip oldukları avantajlar ile dezavantajlar açıklanmıştır. Ayrıca Türk firmalarının bu pazardaki geçmişleri anlatılmıştır.Çalışmanın uygulama kısmında, anketin yapıldığı şirketlerin demografik özellikleri sunulmuş ve bu firmalarda alt yüklenicilik uygulamalarının mevcut durumu saptanmıştır. Buna ek olarak, alt yüklenici seçim süreci aşamaları ve bu aşamaları oluşturan ölçütler ortaya konarak, bulanık küme teorisi yardımıyla geliştirilen modelin uygulama ilkeleri örnek bir inşaat yatırımı üzerinde açıklanmıştır. En son bölümde ise çalışma ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subcontractor selection process of main contractors was considered for international construction investments. In this respect, the study was examined by means of two different perspectives. First, subcontracting and related qualification process were investigated in detail. It was then dealt with general characteristics of the international construction industry in order to support the main theme of the present study.Throughout the literature chapter, subcontracting was clarified from several viewpoints such as definitions, existing position in different countries, causes of application, advantages and disadvantages, problems in practice, contract types, and the application style in the construction sector. After that, detailed knowledge on partnering with main contractors and multi-tier subcontracting were given. In terms of international construction projects as a complementary subject, reasons for doing business in the global market were explained as well as related advantages and disadvantages. Furthermore, the background and past experiences of Turkish contractors in this market were described.In the findings section, demographic features of surveyed companies were presented and existing conditions of subcontracting practices in these firms were determined. Moreover, each stage of the subcontractor selection process was revealed together with criteria composing all stages, and application principles of the fuzzy model developed were introduced via a case analysis. In the last part of the study, a concluding evaluation was carried out, including discussion and results.