Büyükdüz Araştırma Ormanı'nda meşe (Q. petraea ssp. iberica (Steven ex bieb.) krassilin) ile karaçam (Pinus nigra Arn. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe)'ın büyüme ilişkileri
Growth relations of oak (Q. petraea ssp. iberica (Steven ex bieb.) krassilin) and black pine (Pinus nigra Arn. ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) tree species at Büyükdüz Research Forest
  1. Tez No: 232308
  2. Yazar: MEHMET RIDVAN ÇÖRTÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. FERHAT BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
BÜYÜKDÜZ ARAŞTIRMA ORMANINDA MEŞE (Q. petraea ssp. iberica Steven ex Bieb.) Krassilin) İLE KARAÇAM (Pinus nigra Arn. ssp.pallasiana (Lamb.) Holmboe)'IN BÜYÜME İLİŞKİLERİAraştırmada, Karabük - Büyükdüz Araştırma Ormanındaki asli ağaç türlerinden karaçam ve meşenin karşılıklı büyüme ilişkileri ve bunların farklı vejetasyon birimlerindeki bazı özellikleri ele alınmıştır.Aksoy (1978) tarafından saptanan vejetasyon birimlerinden sekiz tanesi karaçam ve meşeyi kapsamaktadır. Bu vejetasyon birimlerinden 5 tanesinde 14 örnek alan (50mX50m boyutlarında) alınmıştır. Bu örnek alanlardaki bütün bireylerin çapları ve boyları ölçülmüştür. Ayrıca her örnek alandan 3 er adet karaçam, meşe ve göknar bireyi kesilerek (toplam 126 ağaç) bunlar gövde analizine tabi tutulmuşlardır.Karaçam 0,30 m boya 4-8 yaşlarında, 1,30 m boya 7-32 yaşlarında ulaşabilmektedir. Meşe 0,30 m boya 5-7 yaşlarında, 1,30 m boya 9-28 yaşlarında ulaşabilmektedir. Göknar 0,30 m boya 6-30 yaşlarında, 1,30 m boya 9-60 yaşında ulaşabilmektedir.Gençleştirme çalışmalarında karaçam ve meşenin ön planda düşünülmesi gerekmektedir. Göknar, üçüncü planda düşünülmesi gereken bir türdür. Gençleştirme çalışmalarında karaçam ve meşelerin grup veya büyük gruplar halinde gençleştirilmeleri uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
GROWTH RELATIONS OF OAK (Q. petraea ssp. iberica (Steven ex Bieb.) Krassilin) AND BLACK PINE (Pinus nigra Arn. ssp.pallasiana (Lamb.) Holmboe) TREE SPECIES AT BÜYÜKDÜZ RESEARCH FORESTGrowth relations and their some characteristics in different vegetation units of black pine, oak and fir which are three main tree species of The Karabük-Büyükdüz Research Forest were examined.Eight of the vegetation units which comprise black pine, oak and fir species, were determined by Aksoy (1978). Five of these vegetation units were selected and, according to this, 14 sampling areas (50mX50m in dimensions) were determined. In research areas, all of the members? diameters were measured. According to these results, diameter classes were determined, and then the heights of 3 trees locating in each diameter classes were measured. Three black pine, oak and fir trees (totally 126 as number) at each sampling area were cut and their stem analysis were done.The black pine reaches the 0.30 m height at 4-8 years old and 1.30 m height at 7-32 years old. Oak species reaches the 0.30 m height at 5-7 years old and 1.30 m height at 9-28 years old. Fir species reaches the 0.30 m height at 6-30 years old and 1.30 m height at 9-60 years old.The regeneration works must be carried on the black pine and oak tree species. The fir must be lastly considered species in the area. The regeneration works for black pine and oak tree species will be made as groups.