Geleneksel web tabanlı uygulamalardan Ajax ile desteklenen zengin internet uygulamalarına geçiş
Transition from traditional web-based applications to rich internet applications powered with Ajax
  1. Tez No: 232544
  2. Yazar: CÜNEYT KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gelişen teknolojiyle beraber, internet kullanıcıları Web sayfalarının da masaüstü programları gibi çalışabilmesini istemektedir. Ajax bu doğrultuda, web dünyasının tanıştığı yeni bir teknik ve yaklaşımdır. Ajax, Web sayfalarının tamamen yenilenmeden çalışabilmesine olanak sağlayan ve farklı birçok teknolojinin kullanımıyla ortaya çıkan bir tekniktir.Bu çalışmada, Ajax tekniği hakkında bilgi verilmekte ve küçük ölçekli bir uygulama ile de örneklenmektedir.Ajax yaklaşımı, internet tarayıcı ortamlarının getirdiği teknik kısıtlar sebebiyle, Web tabanlı uygulamaların internet kullanıcılarının beklentilerini tam olarak karşılayamaması, standart masaüstü uygulamalarının sunduğu avantaj ve etkileşimi karşılamada yetersiz kalması üzerine ortaya çıkan ?zengin internet uygulamaları? kavramı içinde ele alınarak, bu tür uygulamalar geliştirebilmek için Ajax tekniğinin nasıl kullanılacağı hakkında tez içerisinde bilgi verilmektedir. Ayrıca Web tabanlı internet uygulamalarının nasıl daha kullanışlı, hızlı, daha az kaynak tüketen uygulamalar haline dönüştürülebileceği konusu, geleneksel Web tabanlı uygulama mimarileri ile karşılaştırmalı olarak işlenmektedir.Mevcut sunucu-istemci modelli Web tabanlı uygulama geliştirme yaklaşımı, uygulamaların kullanımında zorluklara neden olmakta, eğitim giderlerini artırmakta, yatırım genel geri dönüşünü ise azaltmaktadır. Zengin internet uygulamaları, masaüstünün zengin grafiksel arayüzünü web'in evrensel erişimiyle bir araya getirerek yatırımın geri dönüşünü hızlandırmaktadır. Bu yeni kuşak yaklaşım son kullanıcı deneyimini iyileştirirken, bant genişliği kullanımını ve sunucu yükünü azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional server-client model web based software development approach cause difficulties in the utilization of applications, increase training costs, and reduce general return of investment. On the other hand, internet users want web pages run as desktop programs.The new generation approach enabling this is called Rich Internet Applications (RIA), which enable interaction of users with web pages by combining rich graphical interfaces of desktop applications with universal connectivity of the web, reduce bandwidth uses and server loads; they therefore enhance end-user experience.The Ajax technique plays the most important role in the RIA approach. Formerly referred to as Dynamic HTML and Remote Scripting as well, Ajax is at the same time a component of the Web 2.0 approach.In this thesis study, after providing background information on the evolution of the traditional server-client model web based software development approach, the RIA approach and tools are discussed in detail and main applications developed using Ajax are outlined.Applications such as Google Maps (map application), Flickr (photo sharing and copyrighting website), and Google Suggest (an application that prelists alternative search queries as a search query is being typed) are mentioned in the study.This study comprises an instant messaging application called Ogrenc-im which is implemented using Ajax. The application which is in its prototype stage is running by using the data related with the students and faculty members of Informatics Department.