Moving object information for location based services
Konuma dayalı hizmetler için hareketli nesnelerin konum bilgisi
  1. Tez No: 232600
  2. Yazar: SABRİ KANTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Abonelere kişiye özel hizmetler sunmak GSM operatörleri için yeni bir ilgi alanı oluşturmaktadır. Özelleşmiş hizmetler sunmanın en etkili yolu konuma dayalı hizmetler sunmaktır. Müşterinin kullanması muhtemel yollardaki trafik sıkışıklığını haber veren uygulama, müşteriye yakın mağazalardaki indirimlerin haber verilmesi, bir müşterinin yakınlarında aradığı özelliklede başka bir kişinin varlığının bildirilmesi konuma dayalı kişisel hizmetlere örnek verilebilir. Fakat müşterilerin yerlerini takip etmek oldukça pahalı bir işlemdir.Buradaki amaç GSM operatörüne yapılan konum sorgulama sayısının azaltılmasıdır. Bu tezde hesaplı bir şekilde müşterilerin yerlerini takip edebilmek için çözüm sunulmaktadır. Sunulan çözüm müşterilerin gelecekteki konumlarını tahmit etmeye dayanmaktadır. Konum tahmini müşterilerin hareket alışkanlıklarını çıkartarak yapılmaktadır. Bu tezde iki çeşit hareket alışkanlığı kullanılmaktadır: yolculuk alışkanlığı ve belirli yerlerde uzun süre durma alışkanlığı. Her alışkanlık çeşidi için ayrı tahmin yöntemleri kullanılmaktadır: yol tahmini ve nokta tahmini.Sunulan çözüm, bir GSM operatörünün sağladığı gerçek konum bilgisi ve yapay olarak üretilen konum bilgisi kullanılarak test edilmiş ve sonuçlar istenilen başarının sağlandığını göstermiştir. Hata payı belirli bir seviyede kalmak kaydıyla konum sorgulama sıklığı önemli ölçüde azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Delivering personalized services to subscribers is a relatively new challengingarea for GSM content providers. One of the most effective ways to personalize mobileservices is to make use of the location of the mobile device and to provide locationbased services.Example location based services are receiving alerts about a traffic jam, notification of a sale on gas, issuing discount coupons to customers nearing a store andproviding information about playing movies in cinemas around. Applications can alsobe developed that will inform users about other users in close vicinity that have matchingprofiles, this type of application for example can be used for friend finding. Howevertracking users is a very expensive operation.The goal is to decrease the number of location queries sent to GSM operators whentracking users. A solution is presented to track users cost efficiently by predicting futurelocations of users. The algorithm proposed extracts movement patterns of subscribersand uses these patterns for location prediction. Two types of patterns, stationary andmovement, are mined from movement data and two types of predictions, point andpath, are used for predicting location.Real location data of many users provided by a GSM operator are used to evaluatethe algorithm. Simulations are also performed with artificially generated log data.Results demonstrated that the number of location queries is reduced signicantly whilekeeping error rate in an acceptable level.