Farklı yöntemlerle soya yağı ekstraksiyonu ve karakterizasyonu
Extraction of soybean oil by different methods and oil characterization
  1. Tez No: 232956
  2. Yazar: EMİR ZAFER HOŞGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEZİHE AZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde, soya fasulyesinden farklı ekstraksiyon yöntemleri ile (Geleneksel ve Mikrodalga ısıtmalı Soxhlet, Gerhardt, SFE, NIR) yağ ekstraksiyonu için en uygun yöntem, zaman ve elde edilen yağın kalitesi belirlenmiş olup, teorik olarak ekstraksiyon hızı hesaplanmıştır. Partikül boyutunun artmasıyla ekstraksiyon hızının azaldığı tespit edilmiştir.Uygulanan ekstraksiyon yöntemine bağlı olarak elde edilen yağ verimleri %15,98 ila %17,98 arasında değişirken, yağ asidi ana bileşeni yönteme bağlı olarak bir değişiklik göstermemiş olup, linoleik asidin ana bileşen olduğu GC analizi ile belirlenmiştir. Ekstraksiyon süreleri ise yönteme bağlı olarak 30 -480 dakika arasında değişmektedir.Soya fasulyesinin yağ ve nem içeriği anlık olarak NIR cihazı ile belirlenmiş olup standart ölçüm değerleriyle uyumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, suitable extraction method (convectional and microwave heating Soxhlet, Gerhardt, SFE, NIR), time and quality of soybean oil were determined. Extraction rate is calculated theoretically. It was determined that extraction rate is decreased by increasing particle size.Oil yields were varied between 15.98-17.98% depending on different methods. Major fatty acid component of soybean oil was determined as linoleic acid by GC analysis. Extraction times are varied between 30-480 minutes according to different extraction methods.Oil and moisture contents of soybeans were measured by NIR and found results were in a good agreement with the results obtained by standard methods.