Tarihi konumu içinde Cibali semtindeki taşınmaz kültür varlıklarının korunması konusunda bir araştırma
The research the traditional urban tussue of Cibali district situated by halic in the historical Halic of the city of Istanbul
  1. Tez No: 234093
  2. Yazar: FUNDA KAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. HALUK SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin amacı İstanbul tarihi yarım adasında haliç kıyısında yer alan Cibali semtiningelenekse kent dokusunun incelenmesi ve bu dokunun tüm çevre etkilerini de dikkate alanbir yaklaşımla korunması için öneriler getirmektedir. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, İstanbul bağlamında Haliç'in genel bir tanımı yapılmış; coğrafi,topoğrafik, jeolojik durumu, iklim, bitki örtüsü ve tarihsel gelişimi ile tarihte Haliç in nüfusuincelemiştir.İkinci bölümde Cibali'nin genel tanımı yapılmış; konum ve sınırları, cadde ve sokakları,tarihsel gelişimi ve Cibali'yi tarih boyunca etkileyen büyük yangınlar incelenmiştir.Üçüncü bölümde, önce kentsel dokuyu oluşturan yapı türleri incelenmiş, ardından Cibaligeleneksel yerleşim dokusunun koruma kavramı içinde karşılaştığı sorunlar irdelenmiştir.Bölüm sonunda yer alan tespit çalışmaları, Cibali'nin sosyal, demografik ve ekonomik yapıanalizleri ile binaların tescil durumu, işlev ( kullanım ) analizi, strüktürel tipoloji ve katadetlerinden oluşmaktadır.IV. Bölümde; Cibali'de bulunan Salih Paşa Caddesi ve Haraççı Bostan Sokağın tanımı,bugünkü durumu ve kullanımı incelenmiştir. Bölümün devamında, Salih Paşa Caddesi veHaraççı Bostan Sokağında yer alan geleneksel mimari karakterindeki yapılar mekansal veyapısal açıdan incelenmiş ve yeni yapılar tanıtılmıştır. Yapısal açıdan yapılan incelemede buyapıların kapı ve girişleri, pencere, çıkma ve füruşları aynı başlık altında ele alınmıştır.Son bölüm olan sonuç ve öneriler safhasında ise, Cibali geleneksel yerleşim dokusununkorunması için gereken uygulamalar, global örneklerele ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to research the traditional urban tissue of Cibali district situated byHaliç in the historical Haliç peninsula of the city of İstanbul, and the achieve to put forwardthe principles of the conservation for work the area with a holistic approach considering allthe environmental input. This thesis consists of six parts.In part one; a generic description of Haliç in the context of İstanbul is done, geographical,jeological and topographical stuation, climate, vegetation and historical development and thepopulation of Haliç throughout history is studied.In part two; generic description of Cibali is done; it?s location and the borders, streets androads, historical development and the great fires effected the district in its history areresearched.In part three, first the building type which make the urban tissue, then the problems whichthe traditional problems tissue, of Cibali comes across within the context of conservation areexamined. The result of the fieldwork presented at the end of this part consist of the social,demographic and economical structure analysis of Cibali, through registration attitude,functional analysis, structural typology and the number of the storeys of the buildings.In part four, Salih Paşa Caddesi and Haraccı Bostan Sokak of Cibali is described andexamined through the function and recent situation. The buildings which carry on traditionalarchitectural charecter in Salih Paşa Caddesi and Haraccı Bostan Sokak are studied throughconsturactural and scheme, then new buildings are presented. The doors and the entrances,the windows and the other parts of construction of that buildings are examined under thesame headline.The last part contains conclusions and suggestions which put forward global models forconservation work of Cibali?s traditional urban tissue.