Newspaper box: Online news space
Gazete kutusu: Çevirimiçi haber alanı
  1. Tez No: 234277
  2. Yazar: CEM ÖCALAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HÜSEYİN SELÇUK ARTUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu makale, bir websitesinin kolektif kullanımının biçimiyle de temsil edilebilmesi için görsel bir model öneren, çevirimiçi gazete projesi NewspaparBox'in, oluşumunu etkileyen kuramsal ve pratik koşulları inceler. İnternet ve sanal ortamlar genel olarak, olası gelecek ütopyaları ve devrimsel beklentilerle tanımlanmıştır. Bu görüşlerin altında teknolojik aletleri kavrayış biçimlerimiz ve etkin baskı yapılarına uyum yatar. Devletler, medya ve şirketler, içinde yaşadığımız denetim toplumlarında, interneti kullanma ve deneyimleme biçimlerimizi tanımlamıştır. Veritabanları ve kodlar, kullanıcıların mekânla ve diğer kullanıcılarla arasındaki ilişkileri denetler ve İnternet'in kayıt aracı olarak içkin sınırlarını belirler. Bu makale, bilgisayar aracılığı ile iletişimin oluşması için gerekli zaman-mekânı tamınlayarak, sanal ortam deneyimi kullanıcılar arası yeniden yapılandırma süreci olarak tanımlamayı önerir.
Özet (Çeviri)
This paper is a research on the theoretical and practical background for online newspaper project NewspaperBox, which presents a possible visual model for representing the collective use of a website in its form. Internet and cyberspace has been mainly defined through its utopian futures, and revolutionary anticipations. Under these views lies, our misconception of technological tools and deference to already dominant structures. States, mass media and corporations have come to define how we experience and use Internet in the control societies we live in. Databases and codes regulate user relations with and among this space and define the internal limitations of Internet as a recording medium. Through articulating a space-time for computer mediated communication to occur, this paper proposes an experience of cyberspace as a reconstructive process among users.