Fıkıh usulünde muhattıe ve musavvibe
Muhattia and musawwiba in the principles of islamic jurisprudense
- Tez No: 234769
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
İslam hukukçuları belirli bir problem hakkında ulaşılan hukukî çözümlerden birisinin mi yoksa tamamının mı doğru olduğu noktasında görüş ayrılığına düşmüşlerdir. Bu tartışmanın temelinde ictihadî konularda doğrunun tekilliği ya da çoğulluğuna dair belirsizlik yatmaktadır. Namazın farziyeti, inanç esasları, hırsızlığın ve zinanın yasak olması gibi hükmü açıkça belirtilen dinî konularda doğrunun tek olduğunda şüphe yoktur. İslam bilginleri, hükmüne dair kaynaklarda belirleyici bir kural bulunmayan şer`î meselelerde ise tartışmışlardır. Bir kısım Eş`arî ve Mu`tezile bilginlerinin oluşturduğu Musavvibe, sonuç ne olursa olsun bütün ictihadların doğru olarak niteleneceği görüşünü benimsemiştir. Dört mezhep imamı ve cumhur ulemanın desteklediği Muhattıe fikrine göre ise, birbirine zıt görüşlerden sadece birisi için doğru ifadesi kullanılabilir. Dolayısıyla bu görüşe göre bir şey, aynı kişi için ve aynı zamanda hem helal hem haram olamaz.
Özet (Çeviri)
The jurists have differed as to whether every mujtahid can be assumed to be right in his conclusions, or whether only one of several solutions to a particular problem may be regarded as true to the exclusion of all others. At the root of this question lies the uncertainty over the unity or plurality of truth in ijtihad. Juridical matters which are determined by a clear and definitive text, such as the obligatoriness of salâh and other pillars of the faith, the prohibition of theft, adultery, and so on. In regard to these matters there is only one truth with which the mujtahid may not differ. Shar`î matters on which no decisive ruling is found in the sources. There is much disagreement on this. Musawwiba (some of the Ash`arîs and Mu`tezilah) have held the view that ijtihad in regard to such matters is always meritorious and partakes in truth regardless of the nature of its results. But according to Muhattıa (the four leading imams and other ulema) only one of the several opposing views on a particular issue may be said to be correct. For it is impossible to say that one and same thing at the same time regarding the same person could be both lawful and unlawful.