Topkapı Sarayı Müzesi'nde bulunan 17. yüzyıl padişah kaftanlarının incelenmesi
Examination of caftans of 17th century sultans in Topkapi Palace Museum
- Tez No: 234925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞERİFE MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
600 yıllık geçmişi ile bize çeşitliliği, renkleri, el becerisini, kültür zenginliğini ve dönemin gösterişini gösteren Osmanlı dönemi giyimi içerisinde kaftanların ayrı bir önemi vardır. Osmanlı saray hayatının vazgeçilmez bir parçası olan kaftanları, padişahlar bir güç göstergesi olarak görmüşlerdir. Onları diğer millet başkanlarına, onurlandırmak için hediye olarak sunmuşlardır.Araştırmada, İstanbul Topkapı Sarayı Müzesinde bulunan, 17. yüzyılda padişahlar tarafından kullanılan kaftanlar malzeme, kesim, dikim ve süsleme teknikleri yönünden incelenerek; kaftan özelliklerini gün yüzüne çıkarmak ve giyim tarihine ışık tutacak kaynak oluşturularak kültür mirasımıza sahip çıkmak amaçlanmıştır.Araştırmanın giriş bölümünde ki literatür taramalarında, Osmanlı dönemi kadın ve erkek giyim çeşitlerine, kaftanın tanımlarına ve çeşitlerine, Topkapı Sarayı Müzesinde bulunan kaftanların adedine, eski Türk kumaşlarına ve özelliklerine yer verilmiştir.Verilerin toplanmasında, Topkapı Sarayı'nda bulunan 17. yüzyıl padişah kaftanları içerisinden, Saray Müdürlüğünün önerdiği on beş örnek seçilmiştir. Örnekler gözlem fişleri doğrultusunda kesim, dikim, süsleme ve malzeme yönünden incelenerek tablolar oluşturulmuştur. Tablolardan yola çıkararak değerlendirmeler yapılmış ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the 600-year history of diversity, color, hand dexterity, cultural richness and the period of Ottoman period shows us the wear of the pretension of the kaftan is a separate matter. An indispensable part of the life of the Ottoman palace on the robe, is seen as powerful indicator. These were presented as gifts to other nations presidents for honor.In study, caftans in Istanbul Topkapi Palace Museum used by the Sultans in 17th century were examined in respect of their materials, cutting, sewing and decoration techniques; and it was aimed to reveal features of caftans and to protect our cultural heritage by constituting a source that will light the way for history of clothing.In the literature review of introduction part of study, it clothing types of women and men of Ottoman Period, descriptions and types of caftan, numbers of caftan in Topkapi Palace Museum, old Turkish fabrics and their features are given place.In data collection, fifteen samples recommended by the Directorate of Palace were chosen among the caftans of 17th century sultans at Topkapi Palace Museum. Samples were examined in respect of their materials, cutting, sewing and decoration techniques in the direction of observation tally. Assessments were made and results were reached from the paintings.