Türkiye'de seramik takılar ve bugünkü durumu
Ceramic jewelleries in Turkey and their conditions
- Tez No: 234975
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler ve Çiçek Eğitimi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu araştırmada, ?Türkiye'de Seramik Takılar ve Bugünkü Durumu? konu olarak ele alınmıştır. İstanbul, Konya, Kütahya il merkezleri ve Bursa'nın İznik ilçesinde üretilen 138 adet seramik takı örneği incelenmiştir. Araştırmanın çalışma alanını; İstanbul, Konya, Kütahya il merkezleri ve Bursa'nın İznik ilçesinde bulunan atölyeler ve satış merkezleri oluşturmaktadır. Üretim atölyelerinde ve satış merkezlerinde fotoğraflandırılarak belgelenen seramik takılar hakkındaki bilgiler, atölyelerdeki seramik ustalarından ve satış merkezleri sahiplerinden alınmıştır.Seramik takı cinsleri; bilezik, broş, kolye ucu, kol düğmesi, küpe ve yüzük olarak, 6 çeşit seramik takı cinsine rastlanmıştır. Seramik takıların form özellikleri; daire, damla, dikdörtgen, kalp, kare, oval, rumi, silindir, tavus kuşu, üçgen formlardır. Seramik takıların boyutlarında; boy, çap, en, kalınlık ve kenar uzunluğu değerleri kullanılmıştır. Seramik takılarda kullanılan yardımcı süsleme gereçleri 53 çeşittir. Seramik takıların yapım tekniklerinde, seramik takı altyapısının alçı kalıp ile şekillendirilmesi ve seramik takı altyapılarının el ile şekillendirilmesi olmak üzere 2 tür yapım tekniği kullanılmıştır. Seramik takılarda kullanılan süsleme tekniklerinde, altınlama ve gümüşleme teknikleridir. Seramik takıların altyapı ve dekorlanmasında kullanılan renkler, açık mavi, açık yeşil, beyaz, bordo, eflatun, kahverengi, kırmızı, kobalt mavi, koyu yeşil, mor, pembe, sarı, siyah, turkuaz, turuncu renklerdir. Seramik takılarda seçilen konu adları, bitkisel motifler, bulut motifi, doğadan alınan motifler, geometrik motifler, hayvan motifleri, insan motifleri, insan yapısı formların motifleri, mitolojik motifler ve yazı motiflerdir. Seramik takılarda kompozisyon özellikleri, bir merkeze oturtulmuş bir motiften oluşturulmuş kompozisyon ve motifler birleştirilerek tek birim biçiminde sunulmuş kompozisyonlardır.Sonuç olarak bu tür çalışma ile, bugüne kadar yapılmamış olan seramik takıların belgelendirilerek tanıtılması ve yeni araştırmacıların hizmetine sunulması açısında önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research ?Ceramic Jewelleries In Turkey And Their Conditions? has been studied. 138 ceramic jewellery samples, which are produced in İstanbul, Konya, Kütahya centrum and İznik town in Bursa, are analyzed. Research and studying fields are selling centers and workshops in the centre of İstanbul, Konya, Kütahya and İznik town in Bursa. The informations about ceramic jewelleries that have been documented by photographing have been taken from owners of selling centers and craftsman in workshops.6 kinds of ceramic jewellery have been encounterd as bracelet, brooch, bit of necklace, cufflink, earring end ring. Ceramic jewellery shape features are circle, tear, rectangle, heart, square, oval, a atyle of ornamentatin, cylinder, peacock and triangle.5 measures as height, diameter, width, thickness and edge are used in the size of ceramic jewellery. Supplementary ornament material used in ceramic jewellery are 53 kinds. In the technic of producing ceramic jewellery 2 technics have been used as shaping of ceramic background with plaster mold and shaping of ceramic jewellery with hand. In the technic of ornament in ceramic jewellery 2 technics have been used as golding and silvering The colors thar are used in the background and decoratin are light blue, light green, white, claret, lilac, brown, red, cobalt blue, dark green, purple, pink, yellow, black, turquoise, orange. The subject names chosen in ceramic jewellery are vegetal motifs, cloud motif, motifs taken from natur, geometric motifs, animal motifs, human motifs, human made shapes motifs, mythological motifs and scriptural motifs. The composition features in ceramic jewellery are composition shaped out of a motif fixed in center and composition presented with the shape of one volume by combining motifsAs a result, by this kind of research, documenting and presenting the ceramic jewelleries which haven?t been known till now and dedicating to another researchers are very important.