Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (YYBÜ) yatan bebeklerin ebeveynlerinin rahatlık düzeyi
Comfort level of parents who have newborns in neonatal intensive care units
- Tez No: 236619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİRDEVS ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte olan bu çalısma yenidogan yogun bakım ünitelerindebebekleri yatmakta olan ebeveynlerin rahatlık düzeyini belirlemek amacı ileyapılmıstır. Çalısma 5 Mart- 5 Mayıs 2009 tarihleri arasında Ankara ili içinde bulunan2 üniversite hastanesi ve 3 Saglık Bakanlıgı'na baglı hastanelerin yenidogan yogunbakım ünitelerinde yürütülmüstür. Çalısmada örneklem seçimine gidilmemis olup 176ebeveyn (136 anne ve 40 baba) örneklemi olusturmustur.Çalısmada veriler, Genel Konfor Ölçegi'nden uyarlanarak olusturulmus Aileiçin Holistik Rahatlık Ölçegi ve 2 farklı soru formu (Ebeveyn Bilgi Formu ve BebekBilgi Formu) kullanılarak toplanmıstır.Arastırmadan elde edilen veriler SPSS programında tanımlayıcı istatistikler, kikare,Independent-Samples T Test ve One-Way ANOVA testleri kullanılarak analizedilmis ve degerlendirilmistir.Çalısmada ebeveynlerin bebeklerini ziyaret etmelerine yönelik ifadeleriincelendiginde; ebeveynlerin bebeklerini ziyaret süreci ile ilgili doyumlu oldukları, herziyaretlerinde bebegin degistigini fark ettikleri, annelerin babalardan daha çokbebegin bakımına katılmak istedigi belirlenmistir. Bebeklerin dogum ve tıbbiözelliklerine göre ebeveynlerin rahatlık puanı degerlendirildiginde sezaryen ile doganbebeklerin, enteral yol ile beslenen bebeklerin, cerrahi islem uygulanmayanbebeklerin ve oksijen almayan bebeklerin ebeveynlerinin rahatlık puanının dahayüksek oldugu belirlenmistir. Ebeveynlerin sosyo-demografik özellikleri ile rahatlıkpuanları incelendiginde ise babaların rahatlık puanının daha yüksek oldugu, isçistatüsünde çalısanların, Ankara'da yasayan ebeveynlerin ve gelir durumu yeterli olanebeveynlerin rahatlık puanının daha yüksek oldugu belirlenmistir. Hastanelere göreebeveynlerin rahatlık düzeyi puan ortalaması arasında bir fark görülmemistir.Bebeklerin dogum sekli, solunum destegi, ebeveynlerin egitim durumu veçalısma statüsünün fiziksel rahatlık boyutunu etkiledigi belirlenmistir. Elde edilenbulgulara göre bebeklerin dogum sekli, oksijen alıp almaması, beslenme sekli,ebeveynlerin çalısma statüsü, yasadıkları yer, gelir durumu rahatlıgın psikospiritüelboyutunu etkilemektedir. Bebegin dogum sekli, anne baba olma durumu veAnkara'da kaldıkları yer rahatlıgın çevresel boyutunu etkilemektedir. Bebegin dogumsekli, ebeveynin baska çocugu olma durumu, çocuk sayısı, gelir durumu rahatlıgınsosyokültürel boyutunu etkilemektedir. Bebeklerin dogum sekli, oksijen alıp almadıgı,beslenme sekli, ebeveynin anne baba olma durumu, egitim durumu, yasadıkları yer,Ankara'da kaldıkları yer, gelir durumu rahatlıgın ferahlama tipini etkilemektedir.Bebeklerin dogum sekli, ebeveynin anne baba olma durumu, çalısma statüsürahatlıgın huzur bulma tipini etkilemistir. Bebeklerin dogum sekli, cerrahi islemuygulanma durumu, beslenme sekli, ebeveynin anne baba olma durumu, çalısmastatüsü, gelir durumu rahatlıgın anlam bulma tipini etkiledigi belirlenmistir. Çalısmadaelde edilen sonuçlar dogrultusunda ebeveynlerin rahatlıgını saglamaya vedesteklemeye yönelik önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study aimed to determine comfort level ofparents who have newborns in neonatal intensive care unit (NICU). The study hasbeen carried out at NICUs from three state and two university hospitals which werelocated in Ankara between 05.03.2009 and 05.05.2009. The sample was composedconvenience sampling method and total of 176 parents (136 mothers and 40 fathers).Data were collected by using The Holistic Comfort Scale for Family which wasadapted from General Comfort Scale and 2 questionnaires (parent inquiry form andnewborn inquiry form). The data was analysed using descriptive statistics, Chisquare,Independent-Samples T and One-Way ANOVA tests.According to expressions of the parents about to visit of their newborns, theyare satisified with their visit and they observed the developments of their babies inevery visit. Mothers want to attend to care of baby more than fathers. When sociodemographiccharacteristics and comfort scores of parents was investigated, it wasdetermined that fathers, parents who have work and lived in Ankara and haveenough income status were more comfortable than others. Hospitals are not relatedwith parents comfort level, there is no change at comfort level of parents.The results of this study showed that parental status as being mother or father,type of the birth of the baby, Newborns do not get oxygen, parental education leveland work status has been determined to affect the dimension of the physical comfort.The dimension of the psychospiritual comfort was affected type of the birth of thebaby, newborns do not get oxygen, nutrition type, working status of parents, wherethey live and income status. Type of the birth of the baby, the parents have mother orfather status and their place in Ankara affected the dimension of the environmentalcomfort. Type of the birth of the baby, other child status, number of children, incomestatus influenced the sociocultural comfort. Type of the birth of the baby, newbornsdo not get oxygen, type of nutrition, the parents have mother or father status,parental education status, where they live, their place in Ankara affected, incomestatus influenced the type of relief for comfort. Type of the birth of the baby, theparents have mother or father status and work status influenced the type of ease.Type of the birth of the baby, surgery status of the baby, nutrition type, the parentshave mother or father status, parental work status, income status has beendetermined to affect the type of finding the meaning of comfort. Suggestions havebeen made in order to support and facilitate parents? comfort.