Yaşlıları huzurevi yaşamını seçmeye zorlayan nedenlerin belirlenmesi
Determiniation of the causes that force the elders to choose nursing home lives
  1. Tez No: 236768
  2. Yazar: ÜMMÜHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Yaşlanma her canlıda görülen, canlının oluşumundan yaşamın sonuna kadar devam eden ve tüm işlevlerde azalmaya neden olan evrensel bir süreçtirGünümüzde yaşayan her 10 kişiden biri yaşlı olmakla birlikte, son 30 yılda yaşlı nüfusu %63 oranında artış göstermiştir. Yaşlı nüfusundaki bu artış son yıllarda evrensel boyutlarda tartışılır hale gelen yaşlı istismarı ve ihmali konusunu gündeme getirmiştir.Bu çalışmada İstanbul ilindeki yedi huzurevinde kalan 65 yaş ve üzeri yaşlıların, huzurevi yaşamını seçmeye zorlayan nedenlerin belirlenmesi araştırılmıştır. Tanımlayıcı bir çalışma olup huzurevlerinde kalan 4234 yaşlıdan Basit Rastgele Örnekleme yöntemiyle 360 yaşlı seçilmiştir. Oluşturulan anket formuyla yaşlılarla yüzyüze görüşme yöntemi ile veri toplanmıştır. Yaşlıların sosyodemografik özellikleri, huzurevine gelmeden önce yaşadığı ev ortamı, sağlığı ve huzurevine gelme nedenleri araştırılmıştır.Örneklemdeki 360 yaşlının tamamına ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlıların %55'ini (n=198) 65?80 yaş grubu, %45'ini (n=162) ise 80 ve üstü yaş grubu yaşlılar oluştururken, %60.3'ünü (n=217) kadınlar, %39.7'ini (n=143) ise erkekler oluşturmuştur.Yaşlılar huzurevine gelmeden önce %38.1'i (n=137) yalnız, %18.3'ü (n=66) evli çocuklarıyla birlikte, %2.2'si (n=8) ise bekâr çocuklarıyla birlikte yaşadıklarını belirtmişlerdir.Yaşlıları huzurevi yaşamını seçmeye zorlayan nedenlerin %23'ünü (n=83) çocuklarının bakmaması, %25.3'ünü (n=91) kendi istekleri, %16.4'nü (n=59) ise yalnızlık oluşturmuştur.Sonuç olarak, yaşlıların huzurevine gelmeden önce ihmal ve istismar türlerinden biriyle karşılaştıkları, aileleri tarafından bakılmak istenmedikleri ve huzurevi yaşamını seçmeye mecbur kaldıkları düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aging as seen in every living, is a process from the beginning till the end of life which deteriorates all physical health progressivelyToday, nearly one of each ten people is old and in the last 30 years old people ratio has been increased by 63%. Increase in elderly people population brings elder abuse topics today agendaIn this study, people more than 65 years old, staying in 7 different nursing homes in İstanbul are investigated in order to determine the causes of their preference to chose nursing home livesThis study included 360 elder of 4234 staying at nursing home. Subjects were allocaded randomly. Data were collected by interviews. Participants were asked questions concerning demographic characteristics such as type of hausehold, before coming to nursing home, their health, reasons for staying at nursing homeFinally sample for the survey consisted of 360 subjectsTo the results; 55% (n=198) were between 65-80, 45% (n=162) were 80 and older, 60.3% (n=217) living in female, 39.7% (n=143) were male. 38.1% (n=137) were living alone before living in nursing home, 18.3% (n=66) living family life with their married children and 2.2 % (n=8) were living with their bachelar childrenThe causes of staying at nursing home were their preferences 25.3% (n=91), unattendingly left by their children 23% (n=83) and %16.4 (n=59) being aloneIn conclusion, our study proved that, elderly people are faced with either elder abuse and neglect type are abondad by their family, thus require nursing home care.