Kuvvetli deprem bölgelerinde hastane binalarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesinin irdelenmesi
Evaluation and stregthening investigation of the hospital buildings in strong earthquake zones
- Tez No: 237707
- Danışmanlar: PROF. ALİ SAYIL ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmada depremden sonra hizmet vermeyi gerektiren betonarme hastane binalarının deprem performansları DBYBHY-2007' de ( Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik-2007 ) tanımlanan doğrusal ve doğrusal olmayan hesap yöntemleri kullanılarak belirlenmiş ve güçlendirmeleri irdelenmiştir. Sayısal uygulamalar için Z2, Z3 zemin sınıflarında, 1 ve 2 nci derecedeki deprem bölgelerinde bulunan 3-5 katlı betonarme hastane binalar seçilmiştir. İncelenen bu binaların deprem dayanımlarının yetersiz olduğu görülmüş, yapının durumuna göre bir güçlendirme yöntemi seçilip yönetmelikte belirtilen performans analizleri yardımıyla güçlendirilmiş sisteme ait deprem performansları hesaplanmıştır. Ayrıca süneklik düzeyi yüksek çerçevelerden oluşan 9 katlı betonarme hastane binasının depremden sonra kullanılabilirliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is evaluated that seismic performance of reinforced concrete hospital buildings which have to serve after earthquake by the linear and nonlinear methods defined in the 2007 Turkish Earthquake Code and their strengthening is investigated. For numerical applications, 3-5 storied reinforced concrete hospital buildings are taken into considered, on Z2 and Z3 soil types and 1st and 2nd degree earthquake zone. It is determined that seismic performances of these buildings are insufficient. An adequate strengthening method is chosen and earthquake performances of strengthened systems are calculated by using performance analysis of the 2007 Turkish Earthquake Code. Also, availability of the 9 storied reinforced concrete hospital buildings which are consisted of high level ductility frames are investigated after earthquake.