Yaşar Ahşap A.Ş. işletmesimdeki kaplama üretiminin incelenmesi ve bu fabrikada üretilen kaplamalarla diğer tip kaplamaların kıyaslanması
Wrapping systems in Yaşar Ahşap Company and comparison of the wrapped products of this factory with the other wrapping types
- Tez No: 237798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALTAY BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; Gaziantep organize sanayi bölgesinde bulunan yaşar ahşap fabrikası incelenmiştir. Öncelikli olarak üretim sistemi irdelenmiş ve üretimde çıkan problemler üzerinde durulmuştur. Bu fabrikada üretilen yüzey kaplama malzemeleri hakkında genel bilgiler verildikten sonra, bu fabrikada kaplama üretiminde kullanılan ve kalınlıkları 0,2 ve 0,4 mm olan PVC kaplamalar, 0,4 mm kalıklıktaki ahşap kaplama ve 0,10 mm kalınlığındaki kağıt kaplamalar, 8 mm kalınlıktaki lif levhalar üzerine kaplama işlemi yapılmıştır. Beş farklı yüzey kaplama malzemesi ile kaplanmış levhaların bazı fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Fiziksel özelliklerden kalınlık artımı (şişme), mekanik özelliklerden eğilme direnci ve elastikiyet modülü ve vida tutma direnci tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre eğilme direnci ve vida tutma direncinde en iyi sonucu 0.4 mm kalınlıktaki PVC kaplamalı MDF levhalarda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study : Yasar Ahsap factory is analyzed that is located in Organize Industry region in Gaziantep. After general information about wrapping panels, is it given more information about different wrapping materials that are used in this factory.These wrapping materials are 0,20- 0,40 mm thisckness of PVC, 0,40 mm thickness of wood and 0,10 mm thickness of paper that are wrapped on 8 mm MDF panels. It is analyzed that Physical and machanic features of wrapping panels which are covered with 4 different surface wrapping materials. It is determined swelling from physical features,bending resistance ,flexibility modules and screw holding resistance from mechanic features. Among all groups 0,40 mm thickness of PVC gave the best result for bending resistance and screw holding resistance that are wrapped on 8 mm MDF panels.