Analysis of corner effects on in-situ walls supporting deep excavations: Comparison of plane strain and three dimensional
Derin kazı duvarlarındaki köşe etkilerinin analizleri: İki boyutlu ve üç boyutlu analizlerin karşılaştırılması
  1. Tez No: 238283
  2. Yazar: GÜLİZ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tezde iki boyutlu ve üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak ankastre, bir sıra ankrajlı, iki sıra ankrajlı ve dört sıra ankrajlı hipotetik kazılar analiz edilmiştir. Farklı elastik modülüs değerleri kullanılarak parametre çalışması yapılmıştır. Köşe etkisinin anlaşılabilmesi için deformasyon, moment, ankraj yükleri ve uzun dönem yanal basınç dayanımı değerleri incelenmiştir. Üç boyutlu ve iki boyutlu programlardan benzer sonuçlar elde edilip edilmediğini doğrulamak için üç boyutlu köşesiz modeller analiz edilmiştir. Ayrıca, i) Ankara Çankaya Konut ve İş Merkezi ve ii) Ekol İnşaat projeleri için uygulanan iksa sistemleri kalibre edilmiş modeller kullanılarak analiz edilmiştir. Modellerin kalibrasyonları inklinometre verilerine göre yapılmıştır.Hipotetik modellerde, köşe etkisi köşeden 20m uzaklıkta kaybolmaktadır. Köşenin deformasyon üzerindeki etkisi, zeminin deformasyon modülü ve iksa sistemin rijitliği arttıkça azalmaktadır. Ankastre sistemlerde, moment grafiklerinin tipi kazı cephesi boyunca değişiklik göstermektedir. Üç boyutlu analizlerde, iksa sisteminin köşe noktalarında elde edilen moment grafiklerin tipi, köşelerin destek olarak iki boyutlu modellenmesinden elde edilen grafiklerle benzerlik göstermektedir. Ankraj yükleri köşeden 10-15m uzaklığa kadar artmakta, bu mesafeden sonra sabitlenmektedir.Vaka analizlerinde, deneme yanılma yöntemi kullanılarak üç boyutlu analizler yapılarak inklinometre ölçümlerinden elde edilmiş deformasyon şekillerine ulaşılmıştır. Bu sonuçlar, iki boyutlu analiz sonuçları ile mukayese edilmiştir. Ankara-Çankaya projesi köşelerin destek olarak iki boyutlu modellenmesi yöntemi ile çözülmüştür. Bu analizin sonuçları, saha ölçümleri ile benzerlik göstermektedir. Bu durum köşe etkisinin, dik kazıkların destek olarak modellenmesi ile iki boyutlu analizlere yansıtılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, hypothetical cases of in-situ walls, that are supported at one, two and four levels, as well as cantilever walls, are analyzed using plane strain and 3D finite element programs. A parametric study is performed by varying the soil stiffness. Deflection, moment, anchor loads and effective lateral earth pressures acting on the walls are examined to understand corner effect. Comparisons are made between plane strain and 3D without corner analysis results to confirm that two programs yield similar results. Moreover, two deep excavation case histories namely: i) Ankara Çankaya trade center and residence and, ii) Ekol construction are analyzed using calibrated models. Calibrations of the models are made using inclinometer data.In hypothetical models, it is found that corner effects on deflections diminish after 20m distance from the corner for excavations that are 8m and 12m deep. Corner effects on deflection decrease as elastic modulus of soil or stiffness of the system increase. Moment diagram pattern changes along the excavation side in cantilever case study. Moment diagram obtained around a corner in 3D analysis and diagrams obtained from the plane strain analyses by modeling the corner as a strut are quite similar. The anchor loads increase until 10-15m distance from the corner. After this distance they become nearly constant.In the analysis of case histories, a trial error solution is adopted to fit the deformed shape of piled wall obtained from 3D analysis to the deformations recorded by inclinometers. These results are compared with the results of plane strain analyses. Ankara-Çankaya project is solved by modeling the corner as strut in plane strain analyses. Results of this analyze agrees with field monitoring data, indicating that corner effects could be simulated by modeling the perpendicular pile wall as a strut in plane strain analysis.