İstanbul çevresinde yağışın dağılımı ve erosiv potansiyelinin saptanması.
  1. Tez No: 23860
  2. Yazar: OSMAN MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
58 ÖZET Bir toplumun refah ve mutluluğu, karşılaştığı problemler ve bunların çözüm imkânları yaşanılan ortamın koşulları ve olanakları ile yakından ilgilidir. İlkçağlardan beri Avrupa ve Asya'dan gelen önemli ticaret yollarının merkezi olan İstanbul, 1989 yılında kurak bir dönem geçirmiş ve su sorunu önemli bir hale gelmiştir. Son yıllarda kendini gösteren bu sorunun giderilmesi için mahalli idarece (İSKİ) suni yağmurlama metodu uygulanmıştır. Bu metod yapılan' istatistiksel karşılaştırmalar (aylık değerler bakımından) sonucu başarılı olmadığı ortaya konmuştur. Ayrıca bu ilimize yağan yağışların erosiv potansiyellerinin büyük değerlere ulaştığı belirlenmiş ve bu yağışlarla önemli miktarlarda toprak, taşınması olabileceği saptanmıştır. Yine düşen bu yağışların (Bahçeköy) şiddet-süre tekerrür analizi yapılmış ve 100 sene için bir saatlik sürede düşebilecek yağış miktarı 25.3 mm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY Comfort and happiness of a society are closely related to the problems and their solving possibilities and also to the conditions of living and opportunities. Istanbul, which has been the centre of trade roads coming from Europe and Asia since the Antiquity, had a rainless time in 1989 and thhe lack of water in this city became an important problem. In recent years, weather modification has been used by local administration (ISKI), in order to solve this problem. As a result of statistics, it has been proved that this system was not succesful. It has been determined that kinetic energy of rainfall in this city has reached extreme numbers. It has also been found out that the rate of soil erosion is high through these rains. Rainfall Intensity (in Bahçeköy) have been analyzed and it has been learned that the amount of falling rain in an hour is 25.3 mm.