Removal of antibiotics from animal waste by chemical oxidation processes
Antibiyotiklerin hayvan atıklarından kimyasal oksidasyon prosesleri ıle giderimi
  1. Tez No: 238859
  2. Yazar: HAVVA MERİH USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Doğal ortamların antibiyotik kalıntıları ile kirlenmesi bakterilerde direnç gelişimine sebep olduğundan dünya çapında önem taşımaktadır. Bu çalışmada özellikle tarımsal alanların kirlenmesini engellemek amacıyla antibiyotik kalıntılarının hayvan atıklarından kısa sürede bertaraf edilmeleri amaçlanmıştır. Bu sebeple, ozon, Fenton reaktifi ve persülfat oksidan maddeleri oksitetrasiklin ve sülfametazin ile kirletilmiş hayvan gübresine doğrudan veya magnezyum tuzu ile ön arıtımından sonra uygulanmıştır.Magnezyum tuzu ile ön arıtımından sonra uygulanan bütün oksidasyon prosesleri hayvan gübresindeki antibiyotiklerin neredeyse tamamının giderimini sağlamıştır. Uygulanan deneysel şartlar altında, sadece ısı ile aktive edilmiş persülfat oksidasyonu antibiyotiklerin gübreden tamamen giderilmesini sağlamıştır. Gübreye ön arıtım uygulanması ozonlama prosesinin verimliliğini önemli ölçüde artırırken, Fenton ve persülfat prosesleri ile antibiyotik gideriminde önemli rol oynamadığı görülmüştür. Gübrenin altlık malzemesi ile karıştırılması, antibiyotiklerin gübreden desorpsiyonunu ve oksidasyonunu önemli bir şekilde etkilememiştir. Ozon ve persülfat oksidasyon proseslerinin hayvan yetiştiriciliğinden kaynaklanan atıksudan antibiyotik gideriminde de etkili olduğu ve biyolojik parçalanabilirliği yüksek ve hemen hemen toksik olmayan yan ürünlerin oluştuğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Concern about antibiotic contamination in the environment is growing worldwide because it promotes development of antibiotic resistance in bacterial communities. The study mainly focused on the complete elimination of antibiotics in animal wastes within short time periods to protect their spread on agricultural fields through fertilization. Ozone, Fenton?s reagent, and persulfate oxidants were applied to cow manure contaminated with oxytetracycline and sulfamethazine directly or after the pretreatment with magnesium salt which was applied to desorp oxytetracycline from the manure prior to oxidation.Almost the complete removal of antibacterials in manure was attained by all oxidation processes with the preceding magnesium salt pretreatment. Among the investigated oxidation processes, heat activated persulfate oxidation was the only process which was able to remove antibiotics completely from the manure under the applied experimental conditions. Pretreatment with magnesium salt was not essential for the efficient removal of oxytetracycline by subsequent Fenton and persulfate oxidation processes as it was for ozonation process. The use of bedding materials did not significantly affect the efficiencies of magnesium salt desorption and oxidation processes. Ozone and persulfate oxidation were effective in the removal of antibiotics from animal feeding wastewater with the production of almost non-toxic and biodegradable by-products.