Fakir Baykurt'un eserlerinde modernleşme ve göç olgusunun sosyolojik analizi
The sociological analysis of modernization, urbanization and migration fact in Fakir Baykurt?s works
- Tez No: 239700
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de gerçekleşen modernleşmeye yönelik politikaların, köydeki ve köylüdeki etkilerini, Fakir Baykurt'un hikayeleri aracılığıyla analiz etmektir. Bu amaçla 29 hikayesi incelenmiştir.Türkiye'de özellikle Cumhuriyetle birlikte başlayan modernleşme çabaları Batı'nın modernleşme anlayışından bir takım farklılıklar göstermektedir. Özellikle köye yönelik olarak, köyü köyde kalkındırma çabası bunun en çarpıcı yönlerindendir. Bu yönde geliştirilen politikaların ne derecede istenen hedefe ulaştığının tespiti için, o dönemleri yaşayan ve o dönemin köylerini anlatan Fakir Baykurt'un eserleri incelenmiştir. Yazılı metinlerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi tekniğinin Baykurt'un hikayelerine uygulanmasıyla elde edilen veriler, modernleşme, kentleşme ve göç olguları perspektifinde değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda, Türkiye'de, özellikle modernleşmeye ilişkin yaşanan dönüşümlerin kentlerle sınırlı kaldığı ve köylü sınıf tarafından içselleştirilmediği göze çarpmaktadır. Atatürk'ün kırsal kalkınmaya verdiği önem doğrultusunda üretilen politikaların, sonraki yıllarda sahiplenilmeyişi bu durumun önemli sebeplerindendir. Köy Enstitülerinin kapatılması, kırsal kalkınmanın önünü kesmiştir. Öte yandan kırsal yoksulluk döngüsünden kurtulmak için köyden kente ve daha sonra yurtdışına göçler başlamıştır. Bu gelişmelerin paralelinde bir toplumsal gerçekliği günümüze sunan Baykurt'un hikayeleri, geçmişe yönelik sosyolojik bir analizi, mümkün kılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to analyse the modernization policy, its effects in the villages and on villagers which have taken place in Turkey by as an outcome of Fakir Baykurt?s stories. For this purpose, 22 stories were examined.The modernization efforts which were started especially by the Republic show a set of differences from the modernization concept of the West. Especially for villages, the effort of rural development in the villages is the most striking aspect of Turkish Modernization. In order to identify how successful these modernization policies have been the works of Fakir Baykurt, who lived these periods and told the villages of these periods, are examined. In the study of written texts, content analysis technique is used. The data which were gained through the content analysis of the stories (which is one of the qualitative research methods) by Fakir Baykurt were assessed from the perspective of the modernization, urbanization and migration facts.In conclusion of the research, it is observed that in Turkey especially the transformations which are related to modernization heve taken place in the cities but not have been not internalized by the peasant class. One of the main reasons for this because the policies developed for the purpose of rural development in accordance with the importance Atatürk placed on tehese policies were discontiuned. The closure of the Village Institutions blocked the rural improvement. On the other hand; in order to get of rural urban poverty circle, the migrations started from villages to cities and then to abroad. In parallel to these processes, Baykurt?s stories which present social realities of his time allow a sociological analysis into the past.