Sinema filmlerinin reklam ve tanıtımında afiş ve fragmanların rolü
The role of posters and trailers at cinema movies' advertisement and promotion
- Tez No: 239836
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA SAVAŞ GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
1896 yılında Lumiere Kardeşler ile doğan sinema, gün geçtikçe hem sanatsal hem de endüstriyel alanda kendine bir yer edinmiştir.İlk yıllarında ticari bir ürün olarak değerlendirilmeyen sinema filmi, özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kendi pazarını yaratmaya başlamıştır. Bu hareketle beraber artan rekabetle birlikte olası tutundurma faaliyetleri sinema filmleri için de işlemeye başlamıştır.Tutundurma faaliyetleri içinde yer alan reklam ve tanıtım, söz konusu ürün sinema filmi olduğunda kendini afiş ve fragmanlarla öne çıkarmıştır. Afiş, 1796 yılında Alois Senefelder'in icat ettiği taş baskı teknolojisi ile fragman kavramı ise1913 yılında bir Broadway müzikali olan“The Pleasure Seekers”in tanıtım filmi ile doğmuş, günümüzde ise başta sinema olmak üzere özellikle sanatsal aktivitelerin tanıtımında vazgeçilmez bir unsur olmuştur.Sinema filmlerinin reklam ve tanıtımında rol oynayan afiş ve fragmanların mesajlarını ve vaatlerini algılamak için göstergebilimden faydalanılmıştır. Çalışmada yer alan araştırma, bu noktadan yola çıkarak araştırmaya konu olanfilmlerin afiş ve fragmanlarının göstergebilimsel olarak incelemesidir.Araştırma, afiş ve fragmanlarda yer alan göstergelerin afiş ve fragmanın vaatlerini sunduğunu, bu vaatler sinema filminin içeriğiyle örtüştüğünde izleyici kitlesinden olumlu, içerikle uyuşmayan vaatlerde ise hedef kitleden olumsuz yorumlar aldığı sonucuna ulaşmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Sinema, Sinema Sektörü, Sinema Pazarlaması, Reklam, Afiş, Fragman, Göstergebilim
Özet (Çeviri)
Cinema, born in 1896 after Lumiere brothers, has taken its place both in the arts and industry.Cinema movies were not evaluated as commercial at the beginning, however, they started to create their own market after the Second World War. Following this movement, marketing efforts have been implemented for the movies as a result of increasing competition.Advertisement and promotion, which are included in the marketing efforts, have been used especially in the form of trailers and posters for the movies. First poster has been formed thanks to the litography invented by Alois Senefelder in 1796, and concept of trailer was born with the promotion of the musical movie ?The Pleasure Seekers?. Both poster and trailer have become indispensable for all activities of art, especially for the cinema.Semiology has been used to understand the messages and the claims of posters and trailers which play an important role in the advertisement and the promotion of movies. The research in this study aims to understand posters and trailers of the movies from the perspective of semiology.The research has led the conclusion that elements of the posters and trailers express their claims, and audience responded positively when these claims are in parallel with the content of the movie, while a negative response has been generated when claims contradict with the contents.KEYWORDS: Cinema, movie industry, movie marketing, advertisement, poster, trailer, semiology