Finansal krizler karşısında KOBİ'lerin durumu: Türkiye'de Şubat 2001'de yaşanan finansal finansal krize karşı KOBİ'lerin aldığı tedbirler
- Tez No: 240023
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ALKAN SOYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Son yıllarda sık yaşanan finansal krizler doğal olarak ekonomik ve sosyal yaşamı derinden etkilemektedirler. Bu krizler birçok sektörü ve işletmeyi olumsuz etkiledikleri gibi küçük ve orta boy işletmeleri de olumsuz etkilemektedirler. Fakat küçük ve orta boy işletmeler finansal krizler karşısında yapısal özellikleriyle bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptirler. KOBİ'lerin sahip olduğu bu avantaj ve dezavantajlar onların finansal kriz yönetimlerini de etkilemektedir.Bu çalışmanın amacı Türkiye'de KOBİ'lerin yaşanan 2001 Şubat finansal krizine karşı durumunu incelemektir. Çalışmada öncelikle literatür özetlenmiş ve finansal krizler ile KOBİ'ler hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. 2001 Şubatta yaşanan finansal kriz incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında Türkiye'de yaşanan 21 Şubat 2001 finansal krizinin KOBİ'ler üzerindeki etkilerini inceleyen sekiz çalışmanın sonuçları kullanılmıştır.Araştırma sonuçları gösteriyor ki, KOBİ'lerin finansal krizlerle karşılaştıklarında, genel olarak üretimlerini kıstıkları, yatırımlarını erteledikleri, kriz yönetim planı ve ekibi oluşturdukları, personel çıkarttıkları, daha likit çalıştıkları ve özkaynak ağırlıklı finansman politikasıyla faaliyette bulundukları için ağır borç yükü altında kalmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The latest frequently experienced financial crises naturally have effected the economic and social life. These crises have negative effected on the small and middle enterprises (SME?s) as if they have negative affected on many business. However, the SME?s have some advantages and disadvantages against the financial crises by their different structural characteristics. These advantages and disadvantages of SME?s have affected SME?s financial crises management.The purpose of this study is examined the condition of SME?s against experienced 21 February financial crise in Turkey. İn the study, primarily the literature related to the crises is summarized and detailed information is given about the financial crises and the SME?s. Secondly, the experienced 21 February financial crise in Turkey is examined. On the application part of study to use the results of the eight studies about the effects of the experienced 21 February financial crise on SME?s in Turkey.The results of the study indicated that when SME?s face the financial crises, they generally fall their production, delay their investment, prepare a plan for management of crises, lay off, keep the liquidity level high, and increase owners equity. Because of SME?s use more owner?s equity for their investment, Their debts is not more problem for them.