İzmir ili dahilinde yapılan inşaatlarda kullanılan agregaların fiziksel özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 24013
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
-43- ÖZET Bu araştırma, izmir ili dahilinde, merkez dahil olmak üzere 22 İlçeden alınmış 66 adet agrega örneğinin fiziksel ve granülometrik özelliklerinin incelenmesi amacıyla yürü tülmüştür. Araştırma materyali agrega örneklerinin alınmasında“Kademeli örnekleme Yöntemi”kullanılmış ve her ilçe den 3' er adet TS 707 'ye uygun olarak örnek malzeme alınmış tır, örnek malzeme üzerinde birim alırlık, özgül ağırlık, % kil ve organik miktarlarının tesbiti amacıyla gerekli de neyler 3 tekerrürlü olarak yapılmıştır. Elde edilen değerlerin aritmetik ortalaması hesaplanmış ve bu ortalamalar değerlendirilmiştir. Birim ağırlık ve özgül ağırlık değerlerinden yararlanılarak, aritmatik işlemler sonucunda örnek malzemele rin porozite ve kompas ite değerleri tesbit edilmiştir. Tüm agrega örneklerinin granülometri bileşimi dörtleme yöntemiyle alman 1 kg örnek malzeme üzerinde elek analizi yapılarak saptanmıştır. Elek analizinde Alman Normu ( DİN) elek serisi kullanılmıştır, örnek malzemeler için uygulanan elek analizi sırasında her elek üstünde kalan malzeme miktarı tartılmış, elde edilen değerlerden yararlanılarak her örnek malzemenin granülometri eğrisi çizilmiştir. Elde edilen tüm değerler ilgili litaratür ve standartlarla karşılaştırılmıştır. Ayrıca 66 adet agrega örneği, alındığı ocak bazında da incelenmiş ve izmir ili dahilinde agrega gereksiniminin çoğunlukla Turgutlu ve Menderes Çayın dan temin edilmiş olduğu gözlenmiştir. Bu iki ocağı kullanma--44- yan ilçeler ise kendilerine yakın olan ocakları tercih etmiş oldukları görülmüştür. 66 adet agrega örneği üzerinde yapılan birim agirlik, öz gül alırlık, porozite, kompasite, % kil ve organik madde miktarları tayini ile elek anali2i deneylerinden aşağıdaki so nuçlar elde edilmiştir. Birim ağırlık yönünden sadece bir agrega örneğinde sorun bulunurken özgül ağırlık yönünden tüm agrega örnekleri beton üretimine uygundur. Agregalarm porozite değerleri % 27 ile % 45, buna bağlı olarakda kompasite değerleri % 73 ile % 55 arasında değişmek tedir. Agregalarm % kil miktarı % 0.78 ile % 11.25 arasında değişmekte olup, 66 adet örnekten 2 3' ünde kil miktarı % 5' den fazladır. % 5 'den fazla kil içeren bu agregalarm herhangi bir iyileştirme yapılmaksızın beton yapımında kullanılması uygun değildir. Organik madde miktarı bakımından 66 adet agrega örneğin den 36 adedi yüksek kaliteli beton, 18 adedi de önemsiz işlerde kullanılabilecek beton üretimine uygundur. Diğerleri be ton üretiminde kullanılmamalıdır. Elek analizi sonuçlarına göre 66 adet agrega örneğinden 40'ında 30 mm' den büyük daneler mevcuttur. Diğer taraftan 10 adet agrega örneği granülometri sınır değerleri dışında yer almaktadır. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda izmir ili ve dahilin de kullanılan 22 agrega ocağının birbirine göre farklı fizik--45- sel özelliklere sahip olmalarının yanında, agrega ocaklarının homojen bir durumda da olmadıkları görülmektedir. Bu nedenle hangi ocaktan alınırsa alınsın agrega inşaatta kullanılmadan önce fiziksel analizlere ve elek analizine tabii tutulmalıdır. Buna göre agreganın betonarme betonunda kullanılmasına yardımcı olacak iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
- 46 - SUMMARY This research has been carried out in order to investi gate the physical and granülometrio characteristic of 66 ag gregate samples which were taken from 22 districts of Izmir including Centrum. When taking samples as research material, 11 The displaying method " has been used. And, out of every district, 3 samples have been taken; In accordance with TS 707. On the sample material, on the porpuse of determinig the quantity of unit weigt, specific gravity, % clay and or ganic, which are necessary, tests have been performed three times. Obtained avarage of arithmatical value has been calcu lated and evaluated. By using the value of unit weight and specific gravity, at the end of mathmatical studies, the value of porozite and compasite has been established on sam ple materials. Granülometer compasite of all aggregate samp les has been determined by taking 1 kg sample material on which sifting analysis method was carried out. German Norm ( DIN ) sifting series has been used on sifting analysis. On the course of sifting analysis which was performed for sample materials, the quantity of material, which was left on the sieve, was weighted. Every sample of material granülo- metri curved line was drawn by using obtained value. All ob tained value has been compared with öonnected litaratür and standarts. In addition, 66 aggregate samples were investiga ted on each aggregate bed and it was observed that the need of aggregate, has been obtained greatly from Turgutlu and Menderes streamlet which is within Izmir. It was observed47 - that stricts people, who don't use two aggregate beds, prefer using aggregate beds near them. After trials, performed on 66 aggregate samples of unit weight, specific gravity, porosite, compasite, % clay and the defining amount of organic material and sifting analysis are as follows; While there is a problem only one aggregate sample, all aggregate samples are suitable to pruduce conreate in res pect of specific gravity. Porosite value of aggregate varies between % 27 and % 45, in relation to this, compasite value varies between % 73 and % 55. Clay quantity of aggregate varies % 0.78 and % 11.25, clay quantity on, the 23 out of 66, is more than % 5. Aggregate, including more than % 5 clay, shouldn't be used to produce concreate without making any good. With regard to organic matter quantity, 36 pieces out of 66 aggregate samples, are of high quality concreate, 18 pieces are suitable to produce trivial concreate work. Others shouldn't be used to produce concreate. According to the results of sittings analysis. There are grains more than 30 mm. On the 40 samples out of 66 aggregate samples. On the other hand, 10 aggregate samples are out of gr amil ome ter limits. At the end of comparisons 22 aggregate beds, used in Izmir and within Izmir, have different characteristics to each other. In addition, it was observed that aggregate beds have not been homogen state. For this reason, aggregate48 taken from whichever bed; before using on constructions, must be subjected to physical analysis and sifting analysis. From this point of view, what we have obtained from this research is that studies should be performed to help to make better use of aggregate on reinforced concreate.