An institutional analysis of the Ottoman shipping sector in the black sea region between 1829 and 1861: Merchants and ships
1829 ile 1861 yılları arasında Karadeniz bölgesindeki gemiciliğin kurumsal bir analizi; tüccarlar ve gemiler
- Tez No: 240667
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Tarih, Marine, History
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu tezin amacı 19. yüzyıldaki bir mikro-ekonomik bir alanı baştan sona incelemektir. Bu gâyeye ulaşmak için, 1830 ilâ 1860 seneleri arasında Osmanlı İmparatorluğu'ndaki gemicilik sektörünü seçtik. Karadeniz liman kentleri, Akdeniz'deki liman kentlerinin aksine, dünya ekonomisine eklemlenmemiştir. Bu duruma tek istisna ise Trabzon'dur. Bu sebeple de, birçok açıdan farklılaşma gösteren Karadeniz denizcilik sektörünü Akdeniz'deki denizcilik ile mukayese ettiğimizde, gemileri ve piyasa yapısıyla Karadeniz nevi şahsına münhasır bir örnek oluşturur. Özellikle sened-i bahriler olmak üzere, B.O.A arşiv belgelerinin ışığında, boyutları ve diğer fiziki özellikleriyle gemi tipleri belirlenmiştir. Buna ilaveten, önemli gemi inşa bölgeleri, piyasanın yapısı ve trendleri, ortaklıklar ve her gemi sahibi grubun özellikleri, gemicilik piyasası başlığı altında gelişimi, iktisat teorisi ve araçları kullanılarak, incelenmiştir. Böylece 19. yüzyıldaki örnek bir piyasanın bütüncül bir çözümlemesi yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim the thesis is to analyze thoroughly an exemplary micro-economic sphere in the nineteenth century. To achieve such purpose, I chose to scrutinize the shipping sector in the Anatolian Black Sea between 1830 and1861. Contrary to those of Mediterranean Sea, the Black Sea port-cities never integrated to the world economy with the exception of Trabzon. Therefore, comparing shipping sector in the Black Sea, which transformation diverged in many points, with that of the Mediterranean Sea, the Black Sea constituted a sui generis example with its ships and market structure. Using B.O.A. archive documents, especially maritime certificates, the wooden ship types with the sizes and other physical features are determined. Moreover, the shipping market, including the main ship building sites, the structure and the trends of the market, the partnerships, and the feature of every ship-owners group are analyzed by using economic theory.