Bazı polimer atıklarının piroliz ve hidrojenlenme ile değerlendirile bilme imkanlarının araştırılması
  1. Tez No: 24163
  2. Yazar: CUMHUR HANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada polietilen atıkların 500 - 75Û°C aralısında flaş: pirolizi ile sabit yataklı bix- reaktörde, S- 16 Ni-Mo katakizörü ortamı rıda 400 - kbffc arasında ve 425C,C de katalisörsüz ortamda hidrojenasyonu incelenmiştir. Flaş» pirolizde sıcaklık 500° C den 50 'şer derece aralıkla 750°C ye çıkarıldığında gas ürün miktarları %50 dolayından %90*a ça kmakta.sıvı ürün miktarları %35*den %8.6 ya inmekte ve katı ürün miktarları da %15,3'den %11'e düşmektedir. t3az ürünlerde ^“CL arası hidrokarbonları, sıvı ürünlerde ise Cc-C3, arası hidrokarbonları saptanmıştır*. Sıvı ürünler içersisinde a-olef inleri sıcaklığa fasla baQnmli olmayıp C,r,-C,., hidrokarbonları arasında yaklaşık %44-66 arasında 10 24 değişmiştir*. Yine bu sıvı ürünlerin ASTM-destilasyon ©grileri incelendiğinde hacimce %72 den fazlası ran 35û”C nin altında destile edilebileceği anlaşılmıştır. Katalitik hidroienasyonda oluşan sı vı ürün miktara da sıcaklık ile artacak örneğin 4Û0°C de %17.6 iken 4S0ÖC de %78.9 a yükselmiştir. Sıvılar içerisinde cs"C28 arası hidrokarbonlar saptanıra ş tır. Bu sıvı ürünlerde 67hiârojenasyon yardımıyla a -olefin içer iki eı~i düşük buna karşın İ2omerizasyon nedeni ile dallanmış hidrokarbon içerikleri yüksek bulunmuş tur. Bu özellik ASTM-destilasyon ©grilerinden de tüm tavılann %80 debn fas lası ran 350oC nin altında destile edilebileceği görülmüştür. Bu sonuçlar, polietilen atıkların flaş piro lis yolu ile petrokimya endüstrisinde kul lam labilecek nitelikte ve katalitik hidrojenasyonla da rafineride işlenebilecek kalite de ürünlere dönüştürülebileceğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu sayede önemli bir çevre problemine cösüm getirilirken, di«}er yandan da sanayiye destek hammadde sag 1 araca ş olunmaktadı x*. 68
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışmada poiietilen atıkların 5Û0°C-750°C de flaş pirolizi ile 400- 450** C arası nda da 5-16 Ni-Mo ticari katalisorü ortamında hidroienasyonu incelenmiş! t ir. Sonuçta pirolis yönteminde petrokimya endüstrisinde, hidroienasyon ile de rafineride kullara labilecek nitelikte ürünlerin oluştuğu saptanmıştır. ABSTRACT In this study, the flash pyrolysis of polyethylene wastes at 500*0 - 750°C anâ theix* hydrogenation in the range of 400° C - 450*0 with S-16 Ni-Mo commercial catalyst was investigated. The products obtained by the pyrolysis method was observed to be useful for the petrochemical industry. On the other hand, the products obtained by the hydrogenation method was observed to be useful for the raf ineries.