Doğal afetlerin ekonomik etkisi: 17 ağustos 1999 Marmara depremi örneği
Economical effects of natural disasters: 17 august 1999 Marmara earthquake case
- Tez No: 241986
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Doğal afetlerin, özellikle 1970'lerden beri oluş sıklığının ve maliyetlerinin artışı, tüm dünya ülkeleri için önemli sorunlar oluşturmaktadır. 1980'lerden itibaren afet ilintili çalışmaların, doğal afetlerin çok da ?doğal? olmadığı konusunda bir görüş birliğine varması ile afetler sosyal bir olgu olarak kabul görmüştür. Doğal afet ilintili çalışmaların, sosyal bilimlerin çalışma alanına girmesiyle bu doğrultuda çeşitli sosyal, politik, ekonomik ve yönetsel öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Afetlerin yol açtığı, gerek sosyal gerekse ekonomik sorunların tüm dünyada artmakta oluşu ve Türkiye'nin de süreklilik arz eden büyük depremlerin ve sellerin etkisi altında varlığını sürdürdüğü dikkate alınırsa, afetlerin ekonomik etkilerinin incelenmesinin önemi ortaya çıkmaktadır.Bu çalışma, afetlerin ekonomik etkilerini çeşitli ülke deneyimleri itibariyle incelemeyi ve 1999 Marmara depreminin ulusal ve bölgesel ekonomik etkilerini yansıtmayı amaçlamıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, doğal afetlerin sosyal bilimler alanına girişi, doğal afet tanımlarının ve algılanışının gelişimi ile doğal afetlerin zaman içerisindeki artışının, nedenleri ve sonuçları incelenmektedir. İkinci bölüm, doğal afetlerin yarattığı ekonomik etkilerin daha bütüncül bir şekilde hesaplanması için izlenmesi gereken yöntemler üzerine önerileri ve afetlerin çeşitli makroekonomik etkilerini örnekler itibariyle sunmaktadır. Üçüncü bölümde ise, 1999 Marmara depreminin ülke ekonomisi ve ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Kocaeli ekonomisinde yarattığı etkiler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Frequency and costs of natural disasters have been creating significant problems for all countries in the world since the beginning of the 1970?s. Starting from the 1980?s, studies about disasters compromised on that, natural disasters are not so ?natural? and it should be studied on the basis of a social concept. Various social, political, economic and administrative suggestions are tried to developed after studies about natural disasters began to enter the social science study area. When we take into consideration of both social and economic problems caused by the disasters, and Turkey?s ongoing existence under the influence of continuity of big earthquakes and floods, the importance of analyzing the economical effects of natural disasters are coming on the scene.This study aims to investigate the economical effects of natural disasters through various country experiences as well as reflecting the 1999 Marmara earthquake?s national and regional economical effects. First section studies the natural disasters coming into the social science agenda, analyzing the development of natural disasters definitions and perceptions, and examines the increasing frequency of natural disasters through time and causes and effects of it. Second section presents the suggestions for the methods of estimating the natural disasters caused economical effects into more holistic manner and presents the various macroeconomic effects of disasters. Third section tries to analyze the 1999 Marmara Earthquake?s effects on the country economy and Kocaeli economy which has an important place on the Turkey economy.