Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeği yatan ebeveynlerin yenidoğan bakımına yönelik bilgi düzeyleri
Information levels about newborn care of the parents of the babies lining at the newborn intensive care
  1. Tez No: 242537
  2. Yazar: NURAN BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hastalık ve ölüm nedenleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde bütün yaş gruplarında olan ölüm nedenleri irdelendiği zaman kronik hastalıklar, malignensiler ve kazalar ön sırada yer almaktadır. Oysa gelişmekte olan ülkelerde, toplum genelinde en sık görülen ölüm nedenleri sıralamasında çocukluk yaş grubunun ölüm nedenleri (akut solunum yolu enfeksiyonları, tüberküloz, sıtma, ishalli hastalıklar), kronik hastalıklar kasıtlı ve kasıtsız yaralanmalar ilk sıralarda dikkat çekmektedir. Bu durum gelişmekte olan ülkelerde ölüm nedenlerinin önlenebilir hastalıklardan oluştuğunu göstermektedir. Son 25 yılda, dünyada gözlemlenen ölüm sayısında önemli bir azalma olmasına rağmen, her yıl 10,6 milyon çocuk hala beşinci doğum gününe ulaşmadan ölmektedir. Bu ölümlerin tamamına yakını, gelir düzeyi düşük ve gelir düzeyi orta olan ülkelerde meydana gelmektedirBu araştırma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde bebeği yatan ebeveynlerin yenidoğan bakımına yönelik bilgi düzeylerini saptamak amacıyla yapılmıştırTanımlayıcı tipteki çalışmanın evrenini 01.06.2008- 31.09.2008 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde bebeği yatan evli, herhangi bir psikiyatrik bozukluğu olmayan ve araştırmaya katılmaya gönüllü ebeveynler oluşturmuştur. Ebeveynlere yenidoğanın baş-yüz bakımı, genel vücut bakımı, göğüs-karın bakımı, yenidoğan hastalığını değerlendirme, yenidoğan beslenmesi ve sağlık hizmetlerine ilişkin konuları içeren 27 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizi, SPSS 12.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler sayı(n), yüzde (%) ve ortalama ± standart sapma olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde ki-kare testi kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak kabul edilmiştirAraştırma sonucu elde edilen verilere göre; annelerin bilgi sahibi oldukları konular içinde; banyo yaptırmanın ilk sırada(% 65,2), bebeğin sarılması, giydirilmesi, gazının çıkarılmasının ikinci(%60,9), bebeğin emzirilmesi, beslenmesine yönelik konuların ise üçüncü sırada(%59,4) yer aldığı görülmektedir. Babaların bilgi sahibi oldukları bakım konuları içinde ise; gazının çıkarılmasının ilk sırada(% 29,2) , bebeğin tutulması, banyo yaptırılmasının ikinci(%20,8), silme, pişik bakımı, emzirme, beslenme, aşıların izlenmesinin ise üçüncü sırada(%18,8) yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
There are differences regarding disease and death reasons between the developed and developing countries. The major death causes in the developed countries for all age groups are determined to be choronic ilnesses, malignencies and accidents. However, in developing countries the major death reasons for the general population are childhood death causes (acute respiratory infections, tuberculosis, malaria, diarrhoeic diseases), chronic diseases and intentional and nonintentional injuries. This situation indicates that death reasons in developing countries are constituted of evitable reasons. In the last 25 years, although there is an important reduction in the death numbers in the world, still 10,6 million children die every year before their fifth birthday. Almost all of these deaths occur in countries with low or moderate income levelsThis study was performed to determine the information levels about newborn care of the parents of the babies lining at the newborn intensive care unit of Ondokuz Mayıs University Child HospitalThe universe of this descriptive type study was composed of married parents without any psychoatric disorder whom volunteered to participate in the study and had babies lining at the newborn intensive care unit of Ondokuz Mayıs University Child Hospital between 01.06.2008- 31.09.2008. A questionnaire with 27 questions about newborn head-face care, general body care, chest-abdomen care, evaluation of the newborn diseases, newborn feeding and health services were appliedto the parents. Statistical analysis of the data was performed with SPSS 12.0 program. Data was evaluated as number(n), percent (%) and average ± standart error. Chi square test was used for statistical analysis and statistical significance level was accepted as p< 0,05According to the data obtained: in the subjects mothers had information about were as follows: bathing was the first (65,2%), clothing and burping the baby were the second (60,9%), breastfeeding and subjects about feeding were the third (59,4%). In the subjects fathers had information about; burping the baby was the first (29,2%) , handling and bathing the baby were the second (20,8%), and cleaning, rash care, breastfeeding, feeding, vaccine program were the third (18,8%) subjects.