Ratlarda kadmiyumun böbrekteki hasarına karşı karnitinin koruyucu etkisinin ışık mikroskopik düzeyde incelenmesi
Light microscopic investigation of protective effects of carnitine against kidney injury induced by cadmium in rats
- Tez No: 242573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAĞMURCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Science and Technology, Biology, Histology and Embryology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kadmiyum böbrek ve karaciğerde toksik etkilere neden olduğu bilinen çevresel bir kirleticidir. Karnitin uzun zincirli yağ asitleri için gerekli olan ve suda eriyebilen bir moleküldür. Uzun zincirli yağ asitlerinin mitokondri matriksine geçişinde kullanılır. Bu çalışmada kadmiyum uygulanması ile böbrekte meydana gelen histolojik değişiklikler ve kadmiyum ile birlikte uygulanan L-karnitin'in etkilerinin ışık mikroskopik düzeyde incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla erkek Wistar Albino ratlar: Kontrol, kadmiyum, kadmiyum+karnitin ve karnitin gruplarına ayrıldı.İlaçların uygulanmasına takiben sakrifiye edilen ratlardan alınan böbrekler %10'luk nötral tamponlanmış formalinle tespit edildi. Yapılan ışık mikroskopik incelemede sadece kadmiyum uygulanan ratların böbreklerinde proksimal tübül hücrelerinde nekroz, tübüler vakuolizasyon, vasküler konjesyon, glomerüler hasar ve interstisyel infiltrasyon izlendi. Karnitin uygulanmasının kadmiyumun yol açtığı böbrek hasarını azalttığı gözlendi.Bu çalışma ile, kadmiyum ile meydana gelen böbrek hasarında, karnitinin koruyucu rolü olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Cadmium is an environmental pollutant known to cause toxic effects on the kidneys and liver. Carnitine is a water-soluble molecule essential for the long-chain fatty acids. It is utilized for the transport of long-chain fatty acids into the matrix compartment of mitochondria. The aim of the present study was to determine by light microscopy the cadmium and histological changes occurring in the kidney as well as the effects of L-carnitine. To this end, male Wistar Albino rats were divided into four groups : Control , cadmium, cadmium+carnitine, and carnitine. After the administration of the drugs, the rats were sacrificed and their kidneys were removed and fixed in 10% neutral-buffered formalin. Our light microscopy revealed necrosis, tubular vacuolisation, vascular congestion, glomerular damage and interstitial infiltration only in proximal tubules of the rats treated with cadmium. It was also observed that application of carnitine mitigated the kidney injury triggered by cadmium.Through this study, we concluded that carnitine could undertake a protective task against the kidney injury caused by cadmium.