Kronik maksiller sinüs açıklığı olan hastalarda immunohistokimyasal bir araştırma
An immunohistochemical study on chronic maxillary sinus openings
  1. Tez No: 242635
  2. Yazar: MURAT HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik maksiller sinus açıklıkları (KMSA) veya oroantral fistüller, genellikle akut maksiler sinüs açıklıklarından daha büyüktür ve sinüs açıklıklarının fark edilmemesi veya tedavi edilmesine rağmen başarılı olunamaması sonucu oluşur.Yapılan çalışmada, kronik maksiler sinüs açıklığı teşhisi konan 18 erkek, 2 kadın toplam 20 hasta klinik ve radyolojik değerlendirmeleri takiben cerrahi olarak tedavi edilmiştir.Maksiller sinüsten ve fistül yolundan alınan patolojik dokular, mukozada bariyer görevi gören mukusun yapısındaki glikokonjugatların kompozisyonundaki değişiklikler lektinler kullanılarak , immunohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir.Dört tanesi biyotinle işaretlenmiş,bir tanesi işaretlenmemiş olarak beş adet lektin kullanılmıştır. Biyotinle işaretlenmiş olanlar; Concanavalin A (Con A), Dolchos biflorus (DBA), Ulex europaes agglutinin (UEA-1), Lens culinaris aglutinin (LcH), biyotinle işaretlenmemiş olan; Phaseolus vulgaris agglutinin (PHA-P)'dir.Dört adet biyotinle işaretlenmiş (Con A, DBA, UEA-1, LcH), 1 adet biyotinle işaretlenmemiş (PHA-P) olmak üzere beş adet lektin kullanılarak enflamasyonlu mukoza epitelinde oluşan glikokonjugat kompozisyonundaki değişiklik immunohistokimyasal olarak da gösterilmiştir.Radyolojik değerlendirmelerde hastaların tamamında kronik maksiller sinüzitle septum deviasyonu ve/veya konka hipertrofisinin birlikte görülme oranları incelenmiş, KMSA öncesinde hastaların genelinde daha önceden deviasyon ve/veya konka hipertrofisi gibi anatomik nedenlere bağlı olarak kronik maksiller sinüzit oluşabileceği, var olan kronik maksiller sinüzitinde maksiller sinüsle komşu dişlerin çekimleri, kistler gibi etyolojik faktörlerle birlikte KMSA oluşumununda önemli bir rol oynadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic maxillary sinus openings (CMSO) or oroantral fistulaes are usually larger than acute maxillary sinus communications and occur if the sinus perforation could not noticed or treated unsuccesfully.In this study, 18 male, 2 female totally 20 patients who diagnosed as chronic maxillary sinus perforation, have been treated surgically following the clinical and radiological examination.Pathological tissues from maxillary sinus and fistulaes, changes in the composition of glicoconjugates which takes place in the structure of mucus, barrier of mucous membrane, have been where evaluated immunohistochemically by using lectins.Five lectins; four of them marked by biotin, one did not, were used. Lectins marked by biotin are, Concanavaline A (Con A), Dolchos biphlorous (DBA), Ulex europaes agglutinin (UEA-1), Lens culinaris agglutinin (LcH). A lectin that did not marked is Phaseolus vulgaris agglutinin (PHA-P).Changes in the composition of glicoconjugates which occur in the epithelium of mucous membrane presented immunohistochemically by using five lectins four of them marked by biotin (Con A, DBA, UEA-1, LcH), one did not (PHA-P).Radiologic evaluations were performed to detect whether septum deviation or concha hypertrophy or both were present in CMSO patients. Presence of deviated septum or hypertophic concha or both may be the reason of chronic maxillary diseases. All patients were evaluated in order to find out chronic sinusitis history. It is concluded that chronic maxillary sinus diseases are accompanying factors in CMSO formings related to dental extractions.