Nöropatik ağrı modeli oluşturulan sıçanlarda ketamin ve tramadol kombinasyonunun etkinliği
The effect of the combination of ketamine and tramadol in neuropathic pain induced rats
- Tez No: 243101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kronik nöropatik ağrı sağaltımı karışık bir durumdur ve güncel ilaçlar ağrı giderilmesinde sıklıkla yetersiz kalmaktadır. Bu randomize deneysel çalışmanın amacı, nöropatik ağrı oluşturulan sıçanlarda ayrı ayrı veya kombine verilen ketamin ve tramadolün olası antiallodinik etkilerini araştırmaktır.Çalışmamızda 60 adet Wistar sıçan (190-240 g) kullanıldı. Öncelikle, sağlıklı olan 24 sıçan 6 gruba ayrıldı (n=4). Ketamin ve tramadolün (tek başına veya kombine kullanımı) dozla ilişkili olarak sedasyona yol açıp açmadıklarını araştırmak üzere sağlıklı sıçanlarda stereotipik ve ambulatuvar hareket sayıları değerlendirilerek, bu ilaçların lökomotor aktivite üzerine olan etkileri araştırıldı.İkinci aşamada, nöropatik ağrı oluşturulmuş 36 sıçan fonksiyonel ağrı değerlerini belirlemek üzere 6 gruba ayrıldı (n=6). Nöropati eter anestezisi altında ana siyatik sinirin gevşek bağlanması ile oluşturuldu. İntraperitoneal yolla verilen ketamin (5 mg/kg veya 10 mg/kg), tramadol (10 mg/kg) ve ketamin-tramadol kombinasyonunun (5 mg/kg +10 mg/kg veya 10 mg/kg+10 mg/kg sırasıyla) siyatik sinir ligasyonu ile oluşturulan nöropatik ağrı üzerine etkileri bir dinamik plantar test ile kontrol edildi ve sonuçlar kontrol grubu (SF) ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Treatment of chronic neuropathic pain is complex and the current drugs are often inadequate in the pain relief. The aim of this randomized experimental study was to investigate the possible antiallodynic effect of tramadol and ketamine when administered separately or in combination in neuropathic pain induced rats.60 male Wistar rats (190-240 g) were used in our study. Firstly, 24 healthy rats were divided into 6 groups (n=4) and the effects of ketamine and tramadol (alone or in combination) on the locomotor activity includig the stereotypic and ambulatory activity of healthy rats were investigated to search whether study drugs might cause dose-related sedation or not.Secondly, 36 rats with neuropathic pain were separated into 6 study groups (n=6) to determine the functional pain values. The neuropaty was produced by loosely tied ligatures of the common sciatic nerve under ether anaesthesia. The effects of intraperitoneal administration of ketamine (5mg/kg or 10 mg/kg), tramadol (10 mg/kg) and ketamine and tramadol combination (5 mg/kg +10 mg/kg or 10 mg/kg+10 mg/kg respectively) to the sciatic nerve ligation-induced neuropathic pain was tested by using a dynamic plantar test and the results were compared to the control group (SF).