Vertebral ostial stenoz tedavisinde ilaç salınımlı stent uygulaması ve etkinliği
The usage and efficiency of drug eluting stent in vertebral ostial stenosis
  1. Tez No: 243143
  2. Yazar: BURCU BETON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARUHAN ÇEKİRGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Ekstrakraniyal vertebral arter aterosklerotik hastalığı sinsi ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle hastaların antiagregan ve/veya antikoagülan ilaçlar ile desteklenmesi ve vertebral arterdeki darlığın ortadan kaldırılması gerekmektedir. Yapılan çalışmalar balon-ile-açılabilen çıplak metal koroner stentler ile VA orijin darlıklarının primer stentlenmesinin güvenli ve yüksek teknik başarıyla uygulanabilir olduğunu, ancak relatif yüksek stent içi restenozunun çözülmesi gereken bir problem olduğunu göstermiştir. Gelişen teknoloji ve artan tecrübelerle birlikte antiproliferatif ilaç salınımlı stentler vertebral arter orjininde stent içi stenozu azaltmaya alternatif oluşturmaktadır. Biz de çalışmamızda vertebral ostial stenozlarda ilaç salınımlı stent uygulamasının teknik başarısını, etkinliğini, klinik ve anjiyografik sonuçlarını değerlendirdik. Vertebral arter orijin darlığı olan 24 hastaya toplam 28 adet stent yerleştirildi. 6, 12, 24. aylarda anjiyografi veya BT anjiyografi ile takip edildi. Vertebral arter orijin darlıklarının tedavisinde paclitaxel salınımlı stent yüksek teknik başarı ile uygulandı ve işleme bağlı bir hastada (%3.7) subklavyen arterde sınırlı diseksiyon gelişti ve medikal tedavi ile takip edildi. Takipte bir hastada (%3.7) erken dönem (6. ay kontrol) stent içi restenoz gelişti, bir hastada (%3.7) rekürren nörolojik semptom izlendi. Hastaların hiçbirinde gecikmiş hipersensitivite ve geç dönem tromboz izlenmedi. Sonuç olarak vertebral arter ostial stenozlarında ilaç salınımlı stentler yüksek teknik başarı ve düşük stent içi restenoz oranları ile etkin ve güvenle kullanılabilir. Düşük restenoz oranları ile de antiproliferatif ilaç salınımlı stentler VA orjininde stent içi stenozu azaltmaya alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Extracranial vertebral artery atherosclerosis is an insidious and hazardous disease. For this reason it is required to give the patients antiplatelet agents and/or anticoagulation theraphy and eliminate the stenosis of vertebral artery. Previous trials with baloon expandible bare metal coronary stents have shown that the primary stenting of vertebral artery origin stenosis can be carried out with safely and high technical success but the relative high instent restenosis is still a problem that must be eliminated. With technologic development and progressive experiences antiproliferative drug eluting stents become an alternative option for reducing the instent restenosis of the origin of the vertebral artery. We evaluate the technical success, efficiency, clinical and angiographic results of the usage of drug eluting stents in vertebral ostial stenosis in our study. 28 stents were implanted in 24 patients with vertebral artery origin stenosis. Angiographic or CT angiographic follow ups were done at 6, 12 and 24 months. Paclitaxel eluting stents were carried out with high technical success in treatment of vertebral artery origin stenosis and there was a limited subclavian artery dissection in a patient (%3.7) during the procedure and were succeeded with medical theraphy. One patient (%3.7) had instent restenosis on early period (6. month) follow up and one patient (%3.7) had recurrent neurological symptoms on follow up. None of the patients had delayed hypersensitivity reaction and late stent trombosis. As a conclusion vertebral artery ostial stenosis can be treated effective and safely with high technical success and low instent restenosis rates with drug eluting stents. With low restenosis rates the antiproliferative drug eluting stents are an alternative for reducing the vertebral artery instent restosis.