Deneysel üveit modelinde intravitreal etanersept, siklosporin A ve triamsinolon asetonidin sitokinler üzerine etkisi
The effect of intravitreal etanercept, cyclosporin A, triamsinolon asetonid on cytokines in experimental uveitis
  1. Tez No: 243451
  2. Yazar: JÜLİDE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Üveit kroniklesen, görme kaybı ve oküler rahatsızlık yapan uzun dönemmedikal tedavi gerektiren bir hastalıktır. Sitokinler, enflamatuar olaylarda hücrelerarası iletisimi sağlayan polipeptitlerdir. Üveit patogenezini aydınlatmak amacıylayapılan çesitli çalısmalarda, sitokinlerin rolü olduğu tespit edilmistir. Bu çalısmada,deneysel üveit modelinde, intravitreal verilen etanersept, siklosporinA vetriamsinolon asetonidin sitokinler üzerine etkisi amaçlandı. Bu amaçla Th17 ve IL-23'ün tanı ve tedavideki yeri arastırıldı.Kobaylar, bes gruba randomize (her grupta n=7) edildi. ?lk gruptakikobaylara herhangi bir uygulama yapılmazken, diğer dört gruptaki kobayların solgözlerine, intravitreal olarak 1 mg/ml Konkonavalin A bir kez verildi.Konkonavalin A uygulamasına ek olarak, iki hafta sonra, II. Gruptaki (sham grubu)kobaylara serum fizyolojik ( tek doz 0.1 ml), III. gruptakilere etanersept (tek dozintravitreal 2 mg/0.1 ml), IV. gruptakilere siklosporin A (haftalık intravitreal 100?/0.1 ml ve V. gruptakilere triamsinolon asetonid (tek doz intravitreal 4mg/0.1 ml)verildi. Altıncı hafta sonunda gözler enükle edildi. Retina ve koroiddeimmünohistokimyasal olarak Th17 yoğunluğu ve yaygınlığı, vitreusta ise IL-23düzeyi ELISA ile değerlendirildi.Th17 yoğunluğu ve yaygınlığı üveit grubunda kontrol grubu ilekarsılastırıldığında artmıstı (p0.05). IL-23 düzeyi, sham grubunda kontrol grubu ilekarsılastırıldığında yüksekti (p0.05). IL-23 düzeyi açısındanilaç grupları arasında bir fark saptanmadı (p>0.05).Th17 ve IL-23 oküler enflamasyonda artıs gösterir. Etanersept, siklosporinA ve triamsinolon asetonid Th17 yoğunluğu ve yaygınlığını azaltırken, IL-23düzeyini etkilememektedir.
Özet (Çeviri)
Uveitis is often a chronic disease with debilitating consequences, such asprogressive vision loss and ocular discomfort and requires long-term medicaltherapy. Cytokines play an important role in the initiation of uveitic inflammation.Inthis study, The role of intravitreal etanercept, cyclosporin A and triamsinolonasetonid were aimed to assess on cytokines in experimental uveitis. All the same,Th17 and IL-23 were investigated on diagnosis and treatment.Five groups which were contained seven guinea pig were formed. Animals infour groups were immunised left eye with 1mg/ml conconavalin A. Eyes in group1(control) were not immunised and not given any treatment. After two weeksadministration of conconavalin A, eyes in group 2 (sham) were received single dose0.1ml saline intravitreally. In group 3 were installed single dose intravitreal 2 mg/0.1ml etanercept. In group 4 were received intravitreal 100 ?g/0.1 ml cyclosporin Aweekly. In group 5 were administered single dose 4 mg/0.1 ml triamsinolon asetonidintravitreally. After six month, all animal eyes were excised. Th17 immunostainingintensity and extent of retina and choroidea was assessed mild, modarate, severe and,IL-23 was evaluated by ELISA.Th17 immunostaining increased sham group than control and treatmentsgroups (p0.05). IL-23 levelwas higher in sham than control group ( p0.05) by ELISA analyse IL-23 level was similar between treatment groups(p>0.05).Th17 and IL-23 caused and increased ocular inflammation. Administration ofetanercept, cyclosporin A and triamsinolon asetonid decreased Th17 immunostainingintensity extent but not effect IL-23 level.