Enzymatic treatment effects on aerobic sludge stabilization
Enzimatik arıtmanın aerobik çamur stabilizasyonu üzerine etkileri
- Tez No: 243512
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Su ve atıksu arıtma proseslerinde farklı özelliklere sahip ve farklı miktarlarda arıtma çamuru oluşmaktadır. Arıtma çamurları, çevre sağlığı kriterlerine uygun olarak işlenmeli ve bertaraf edilmelidir. Atıksu arıtma tesislerinden sorumlu olan kuruluşlar ve mühendisler için, etkin arıtma çamuru yönetiminin sağlanması, çamur arıtım proseslerinin yüksek ilk yatırım ve işletim maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, hala büyük problemdir. Çamur susuzlaştırma prosesi, arıtma çamuru yönetiminde depolama ve taşıma gibi pek çok süreçte büyük bir öneme sahiptir. Bununla birlikte, çamur su verme özellikleri, çamurların geldiği kaynağa ve uygulanan işlemlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Arıtma çamurlarının işlenmesi ve bertaraf edilmesinde, yoğunlaştırma, stabilizasyon, şartlandırma ve susuzlaştırma önemli proses adımlarını teşkil ederken, yakma, tarımsal amaçlı kullanım, depolama gibi işlemler de nihai bertaraf alternatiflerini oluşturmaktadır.Bu tezin başlıca amacı; aerobik çürüme esnasında hidrolitik enzim ilave edilmiş aktif çamurun su verme performansının araştırılmasıdır. Bu reaktörler atık aktif çamur ile beslenmiştir. pH, elektriksel iletkenlik, tuzluluk, indirgenme-yükseltgenme potansiyeli, kapiler emme süresi, zeta potansiyeli, katı madde ve organik madde parametreleri analizlenerek çamur karekterizasyonu yapılmıştır. Reaktörler, enzim ilaveli ve kontrol amaçlı enzim ilavesiz olarak işletilmiştir. Deneysel sonuçlar enzim ilavesi yapılan reaktörlerden alınan çamurlarda daha iyi çamur parçalanmasının sağlandığını göstermiştir. Enzim ilaveli reaktörler kontrol reaktörü ile karşılaştırıldığında enzim ilaveli reaktörlerin organik madde azaltımı ve hücre dışı polimerik madde bozunmasında daha başarılı sonuçlar verdiği bulunmuştur.Bu tez, biyolojik çamur stabilizasyonunda hidrolitik enzimlerin etkisini araştıran kapsamlı bir araştırma projesinden üretilmiştir. Aerobik çamur çürüme esnasında hidrolitik enzimlerin flok parçalama mekanizması üzerindeki etkilerinin belirmesine yönelik araştırma sonuçları tez kapsamında sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Water/wastewater treatment processes have produced sludge in different characteristics and quantities. The sludges should be processed and disposed of in accordance with the environmental health criteria for environmental reasons. For many authorities and engineers, the effective sludge management is still a big challenge since the investment and operational costs of sludge processing have an important part of overall plant?s costs. Sludge dewatering process has a central role in sludge management for many operations like storage, transport. But, the dewaterability characteristics of sludges can vary depending on their sources and the applied processes. The methods for effective processing cover the methods -thickening, stabilization, conditioning, dewatering-, and the final disposal alternatives- incineration, land application.The main purpose of this thesis was to investigate the effects of hydrolytic enzyme additions on dewaterability performance of activated sludge during aerobic digestion process. Activated sludge was fed to the reactors as a feeding material. The parameters ? pH, electrical conductivity (EC), salinity, oxidation reduction potential (ORP), capillary suction time (CST), zeta potential, suspended solids content, dry solid content, organic matter- were analyzed to determine the sludge characteristics. Reactor performances with and without enzyme additions were monitored. Experimental results showed that the enzyme additions provided enhanced sludge disintegration. Enzyme added reactors showed considerably superior better performance in terms of organic matter reduction and EPS degradation when comparing the control reactor.This thesis as part of a project examining the effects of hydrolytic enzymes in biological sludge stabilization gives important research results to determine the floc disintegration mechanisms by enzymes during aerobic sludge digestion.