Wastewater reuse and water optimisation at the pulp and paper industry
Kağıt endüstrisinde atıksu geri kullanımı ve su optimizasyonu
- Tez No: 243516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Deneysel çalısmalar, pilot tesis olarak seçilen bir kağıt fabrikası atıksu arıtmatesisinin desarj noktası ve kimyasal arıtma ünitesi çıkısından alınan numunelerleyürütülmüstür. ilk olarak, bu iki noktadan alınan su örneklerinin özellikleri istenenislem suyu özellikleri ile karsılastırılmıstır. Daha sonra, her iki noktadan alınanörneklere ileri arıtma uygulanmıstır. Bu amaçla, laboratuvar ölçekli membran filtresistemi kullanılmıstır. Membran ünitesi giris ve çıkısından alınan numunelerdeTOK, KOİ, AKM, PH ve iletkenlik analizleri yapılmıstır. Elde edilen sonuçlara göre,geri kazanılmıs atıksuyun islem suyu olarak yeniden kullanılabilirligidegerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
The experimental studies were carried out with the samples taken from theeffluent of the chemical treatment unit and discharge point of the wastewatertreatment plant of a pulp and paper industry. Firstly, properties of these two effluentswere compared with the required process water quality for direct reuse of theeffluents in the process. After then, a laboratory scale membrane filter system wasapplied to the effluents as an advanced treatment. TOC, COD, SS, pH, andconductivity analysis were carried out on the influent and effluent of the membrane.The experimental results were evaluated in term of utilization of membranetechnology to reclaim water for reuse as process water.