Elektro-eğirme yöntemi ile nanofiber ve nanotüp üretimi
Production of nanofibers and nanotubes by electrospinning
  1. Tez No: 243803
  2. Yazar: ASLIHAN SÜSLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT CÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada karbon nanofiber üretimi için gerekli prekürsor fiber olarak poliakrilonitril nanofiberler, sürekli nanofiber üretim yöntemlerinden biri olan elektro-eğirme yöntemi ile üretilmiştir. Üretim parametrelerinden voltaj ve çözelti konsantrasyonun nanofiber yapısı üzerine etkisi incelenmiştir. Bu şekilde elde edilen poliakrilonitril nanofiberlere uygulanan ısıl işlemler sonucunda karbon nanofiberler başarıyla elde edilmiştir.Elektro-eğirme yöntemiyle nanotüp üretimi için gerekli olan sistem tasarlanarak Bölüm laboratuvarına kurulmuş ve titanyum dioksit nanotüpler bu sistem yardımıyla üretilmiştir.Nanofiber ve tüplerdeki bağ yapıları ile ısıl işlem öncesi ve sonrası mevcut fazlar, FTIR ve XRD cihazları kullanılarak saptanmıştır. Fiberlerin ve tüplerin yapıları ve boyutları SEM cihazı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The electrospinning process which is one of the methods of manufacturing continuous nanofiber is examined in regards to the preparation of precursor polyacrylonitrile (PAN) nanofibers with the purpose of preparing carbon nanofibers. The effect of process parameters such as applied voltage and concentration of solution on the morphology of nanofibers was investigated. Carbon nanofibers have been successfully obtained after the heat treatment of polyacrylonitrile nanofibers.The system which is necessary for production of nanotubes via electrospinning method is established at the department laboratory and titanium dioxide nanotubes were produced by using this system.Current phases and bond structures before and after the heat treatment have been determined by using FTIR and XRD. Structures and diameters of the produced nanofibers and nanotubes were characterized by using SEM.