Rüzgar türbinlerinin gökdelen mimarisine etkisinin tipolojik incelenmesi
A typological research on skyscraper architecture designed with wind turbines
- Tez No: 244039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA TÖNÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son dönemlerde fosil yakıtların yakılması, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı ve toplumlardaki tüketim eğilimlerinin artması gibi nedenlerle karbondioksit, metan ve diozit monoksit gazlarının atmosferdeki yığılması artış göstermiştir. Bilim adamlarına göre bu küresel ısınmaya neden olan etkendir. Küresel ısınmanın hızla artması ekolojik dengeyi bozarak insan ve canlı geleceğini tehlikeye sokmaktadır. Bu soruna çözüm olarak, kullandığımız fosil yakıtların tüketimini azaltmamız gerekmektedir. Harcadığımız enerjinin %40-%50 civarını binalar harcamaktadır. Giderek artan enerji ihtiyacımızı karşılayabilmek için, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan rüzgâr enerjisinin kullanımı son yıllarda giderek önem kazanmıştır. Gökdelenlerin rüzgâr potansiyelinden faydalanabilmek için bu binaların tasarımında rüzgar türbinlerinin kullanımı gündemdedir.Bu çalışmada; henüz tasarım veya yapım aşamasında olan, tasarımında rüzgar türbini kullanılmış gökdelenlerin dizaynında, rüzgardan maksimum faydalanabilmek için bina formunun nasıl etkilendiği irdelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde, enerji kavramının tanımı yapılmış, yenilenemeyen ve yenilenebilir enerji kaynakları incelenmiş ve rüzgâr enerjisinin önemi vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, rüzgar enerjisi hakkında bilgi verilmiş ve rüzgar türbinleri incelenmiştir. Dördüncü bölüm, yüksek binaları ve bu binaların tasarım sorunlarını ele almış, bu sorunlar arasında rüzgarın yeri hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca, tasarımı veya yapımı devam eden bu tip yüksek yapılar örneklenmiştir. Son bölümde bu yapıları coğrafi konumlarına ve rüzgar türbinlerinin yapıda kullanıldıkları yere göre tabloda kıyaslanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Last years, because of using fosil fuels, loosing our forests and rising human population, athmospheric gases which are diozit monoxide, carbon dioxide and metan have increased. According to scientists, the factors that cause global warnings are these gasses. Disrupt the ecologycal balance of global warming by rapidly increasing, human and alive future is jeopardized. As a solution to this problem, we shouldn?t use fosil fuels too much anymore. Thus we know that buildings which we live in spend 40-50 percent energy of human consumption. To meet the growing energy needs of mankind, use of wind energy, which is a renewable source, has become increasingly important. To be able to take advantage of the wind potential of skyscrapers, in designing of these buildings, using wind turbines is agenda.In this work; yet in design or under constructing skyscrapers which use wind turbines are examined in how wind turbines effect designing of form. The first part, the purpose and scope of work is specified. The second section, definition of the concept of energy, renewable or unrenewable energy sources are examined, and the importance of wind energy are highlighted. In the third section, information about wind energy is given and wind turbines are investigated. In the fourth chapter, the design of high buildings and the building problems are addressed, information about what is the role of wind in these problems are given. Moreover, section gives examples about skyscrapers ongoing designed or constructed. Last chapter includes tables which compares these skyscrapers according to geographical location or wind turbine usings.