Designing maitenance planning system for a large industrial facility
Büyük bir fabrika için bir bakım planlama sistemi tasarımı
  1. Tez No: 24415
  2. Yazar: ALP BAHADIR ULUKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
vi ÖZET BÜYÜK BİR FABRİKA İÇİN BİR BAKIM PLANLAMA SİSTEMİ TASARIMI Gönümüzde, gelişmekte olan ülkelerde ve üretim oranının çok yüksek olduğu fabrikalarda (3-vardiya ve 4-vardiya çalışan), duruş maliyeti piyasadaki rekabet nedeniyle, önem kazanmaktadır. Bu nedenle, Bakım Planlama konusunun, fabrika üst yönetimlerinde, güncelliği artmaktadır. Herhangi bir planlı bakım sistemi uygulamadan önce, planlı bakımla elde edilecek kazançlar (maliyette, duruş zamanlarında, iş gücünde, v.b.), planlı bakım uygulamanın maliyeti ile karşılaştırılmalı, daha sonra uygulama veya uygulamama kararı verilmelidir. Her verimli planlı bakım sisteminde, bilgisayar yardımı, masa başı işini azaltmak ve sistemden alınan raporların ve çizelgelerin doğruluğundan emin olabilmek İçin, sistemin her evresinde kullanılmalıdır. Bu tezde, büyük bir fabrika için, Bilgisayar Destekli Planlı Bakım Sistemi (BDPBS) tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem, Modül 1 ve Modül 2 olarak adlandırılan, iki modülden oluşmaktadır. Bir veri saklama modülü olan Modül 1"de, uygulanan bakımlara ait tüm veriler saklanır, ayrıca Modül 1'den, planlı bakım sistemi kapsamındaki makinaların performanslarını ölçmek için, raporlar ve performans göstergeleri elde edilir. Modül 2'de ise, haftalık planlı bakım çizelgesi üretilir. Bu raporlar ve performans göstergeleri, bazı taktik ve stratejik kararlar verilirken, üst yönetime yardım eder, böylece planlı ve plansız bakım faaliyetleri için, bir geri besleme sistemi, sağlanmış olur.vii BDPBS, Türkiye'deki büyük elektrik motoru üreticilerinden biri olan ve Arçelik'in sahibi olduğu, Türk Elektrik Endüstrisi A.Ş.'nin (TEE) -Topem İşletmesi- için tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Sistemin TEE'nin diğer fabrikalarında da kurulmasına başlanmıştır. Bu sistem, gerekli olan veriler girildiği zaman, benzer üretim sistemine sahip, her fabrikada uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT DESIGNING A MAINTENANCE PLANNING SYSTEM FOR A LARGE INDUSTRIAL FACILITY Recently, in Developing countries and in the plants vvhich production rate is very high (3-shift and 4-shift operations), the cost of dovvntime is getting important because of the competition in the market. Hence, Maintenance Planning subject, is gaining popularity in the Top Managements of the plants. Before applying any Planned Maintenance System, the gains by the Planned Maintenance (in cost, downtime, work-force, ete.), should be compared to the cost of applying the Planned Maintenance, then the decision to apply ör not, should be made. in any efficient Planned Maintenance System, computer aid should be used to reduce clerical work and to increase the reliability of the reports and schedules obtained, in any phase of the system. in this thesis, design, development and implementation of a Computer Aided Planned Maintenance System (CAPMS) for a large industrial production facility, will be described and analyzed. The system developed, consists of two modules vvhich are called Modüle 1 and Modüle 2. in Modüle 1 vvhich is the data storage modüle, ali the data about applied maintenance activities, are stored and updated, in addition, reports and perîormance indicators are obtained to measure the performance of the machines, under the Planned Maintenance System.Weekly Planned Maintenance Schedules are generated in Module 2. The reports and performance indicators help the Top Management, in making tactical and strategic decisions, therefore, a feedback mechanism, is adopted, for both planned and unplanned maintenance activities. The CAPMS was designed and developed for Türk Elektrik Endüstrisi A. Ş. (TEE) - Topem Plant, which is the one of the major electric motor producers of Turkey and wholly owned by Arçelik. The system is still being Installed to the other plants of TEE. It can be used in any plant having similar production type with TEE-Topem, as long as required data are entered to CAPMS.