A heuristic solution procedure for the constrained node routing problem and an implementation to hazardous solid waste collection
Kısıtlandırılmış nokta dolaşım problemi için bir höristik çözüm prosedürü ve tehlikeli katı atık toplanmasına yönelik bir uygulanışı
- Tez No: 24429
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kısıtlandırılmış nokta dolaşım problemi geniş uygulama alanları olan, tanınmış bir Araç Yönlendirme Problemidir. Bu çalışmada, çözüm prosedürleri ile birlikte genel VRP tanıtılmış ve onun Katı Atık Toplanmasına uygulanışı çözümlenmiştir. Daha sonra, bir depolu-kısıtlandırılmış nokta dolaşım probleminin çözümünde kullanılan yeni bir höristik prosedür, CAVR (Bilgisayar Destekli Araç Yönlendirme), sunulmuştur. Onun grafik gösterimleri ve kullanıcıya kolaylık sağlayan özellikleri de tartışılmıştır. Üçüncü olarak, çözüm kabiliyetleri açısından bir değerlendirme ve karşılaştırma yapılabilmesi için geliştirilen bu prosedür çok sayıda literatür problemi üzerinde denenmiştir. Son olarak, önerilen prosedür İstanbul'daki hastanelerin tehlikeli katı atıklarının toplanması için güzergahlar düzenlenmesinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT A HEURISTIC SOLUTION PROCEDURE FOR THE CONSTRAINED NODE ROUTING PROBLEM AND AN IMPLEMENTATION TO HAZARDOUS SOLID WASTE COLLECTION Constrained Node Routing is a well known Vehicle Routing Problem which has many real-life applications. In this study, first the general VRP is introduced together with solution procedures and its application to Solid Waste Collection is analysed. Then, CAVR (Computer Assisted Vehicle Routing), a new heuristic solution procedure used for solving the single depot-constrained node routing problems is presented. Its graphic displays and user friendly properties are also discussed. Thirdly, the developed procedure is tested on numerous literature problems so that an evaluation and comparison in terms of solution capabilities can be done. Finally, the suggested procedure is implemented to design routes for collecting the hazardous solid wastes of the hospitals in Istanbul.