Burdur ili Yeşilova ilçesi Kağılcık mevkii kireçtaşlarının mermer olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Reserch on usability of limestones of Kağilcik location, Yeşilova, Burdur as marble
- Tez No: 244305
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. NİL YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, Burdur ili Yeşilova ilçesi Kağılcık kireçtaşlarının mermer olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi amacıyla Kağılcık mevkiinden örnekler alınmış ve laboratuarda incelenerek temel karakteristik özellikleri belirlenmiştir. Bulunan ortalama 2,75 gr/cm3'lük birim hacim ağırlık ile 2,77 gr/cm3 olan özgür ağırlık bakımından TS 699'a göre her ortamda kaplama ve yer döşemesi olarak kullanılabileceği, ayrıca ağırlıkça su emme yüzdesinin 0,34 olarak bulunması da TS 2513'e göre iç ve dış ortamlarda güvenle kullanılabileceğini göstermektedir. Don sonrası mukavemetinin de TS 10449'a göre her bölgede rahatlıkla kullanılabileceğini yansıtmaktadır. Tek eksenli basınç dayanımı değerinin 80,24 MPa, eğilme direncinin de 91,05 kg/cm2 olması hem taşıma ve hemde eğilmelere karşı mukavemetli olduğunu gösterir. Bu sebeble sütun kaplama ve hemde basamaklarda da kullanılacağını gösterir.Sonuç olarak Burdur, Yeşilova, Kağılcık mevkiinde yüzeylenen ve önceki araştırmacılar tarafından Taşkesiği formasyonu olarak adlandırılan birimler içinde kalan Orta Triyas ? Üst Jura arasında çökelen kireçtaşlarının blok verimi yüksek olan bölgelerde mermer olarak kullanılabileceği gerek fiziksel, kimyasal ve gerekse mekanik özellikleri açısından kireçtaşı mermerleri sınıfında yer aldığı ve taşıdığı değerler açısından ilgili TS standartlarındaki minimum ve maksimum değerleri karşıladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, samples are taken from Kağılcık and characteristic features are determined in laboratory, to determine usability of Kağılcık Limestones, Yeşilova, Burdur as marble. With weight per unit of volume of 2,75 gr/ cm3 and specific weight of 2,77, it could be used as coating and flooring in accordance with TS 699. As it has water imbitation ratio of 0,34, it shows that it could be used indoor or outdoor in accordance with TS 2513. Durability after freeze shows that it could be used in every region in accordance with TS 10449. Uniaxial compressive strength of 80,24 MPa and bending rigidity of 91,05 kg/cm2 shows it is durable against loading and bending. As a result of these, it could be used both in column coating and stairs safely.As a result, the limestones that are observed in Kağılcık location, Yeşilova, Burdur, which are within the formation called as Taşkesiği Formation by previous surveyors, aged between Mid Trias-Upper Jurassic, has high block efficiency, is in marble limestones class due to physical, chemical and mechanical characteristics an it meets minimum and maximum values in related TS standards.